REKLAMA
BADANIE

KNF ma pomysł na kredyty we frankach. "W praktyce zamykałoby drogę do korzystniejszych rozstrzygnięć"

2023-03-15 07:12
publikacja
2023-03-15 07:12

Frankowa batalia trwa od wielu lat. KNF pracuje nad rozwiązaniem ustawowym tego problemu: ugoda albo spłata kredytu po średnim kursie NBP - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna", publikując wywiad z przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Jackiem Jastrzębskim.

KNF ma pomysł na kredyty we frankach. "W praktyce zamykałoby drogę do korzystniejszych rozstrzygnięć"
KNF ma pomysł na kredyty we frankach. "W praktyce zamykałoby drogę do korzystniejszych rozstrzygnięć"
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił w rozmowie z "DGP" swoją wizję rozwiązania problemu kredytów walutowych.

Redakcja podnosi, że w świetle przygotowywanego projektu ustawy banki miałyby obowiązek proponowania ugód i w ich ramach przewalutowywania kredytów frankowych na złote w taki sposób, jakby hipoteka od początku była zaciągnięta w krajowej walucie.

"Klienci, którzy nie skorzystaliby z tej możliwości i woleliby pozostać przy kredycie walutowym, spłacaliby go po średnim kursie w NBP" - podała gazeta.

Ustawowe rozwiązanie – jak wskazuje "DGP" - w praktyce zamykałoby drogę do korzystniejszych rozstrzygnięć sądowych.

Zdaniem szefa KNF powinno być też wsparcie dla osób, które chciałyby przewalutowania, ale barierą jest dla nich spodziewany wzrost raty.

Jastrzębski przyznał, że w urzędzie trwają prace nad założeniami do projektu ustawy". "Chcemy mieć te założenia na czarną godzinę, aby – jeżeli zapadnie decyzja o konieczności wdrożenia tego rozwiązania – było ono profesjonalnie i rzetelnie przygotowane” – powiedział szef KNF.

Zastrzegł jednocześnie, że prace te nie powinny w jakikolwiek sposób zwalniać banków i ich zarządów, a także potencjalnie akcjonariuszy - z odpowiedzialności za dalsze zajmowanie się tym problemem i z zarządzania ryzkiem z nim związanym. 

oloz/ ktl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (18)

dodaj komentarz
janmieszak
Jak nie stać mnie na nowego mercedesa, to nie kupuję. Jeżdżę 10-letnim Oplem. Jakoś ta zasada nie dociera do większości zadłużonych pod korek na swoje zbyt duże mieszkania i domy w renomowanych lokalizacjach. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy,Jak nie stać mnie na nowego mercedesa, to nie kupuję. Jeżdżę 10-letnim Oplem. Jakoś ta zasada nie dociera do większości zadłużonych pod korek na swoje zbyt duże mieszkania i domy w renomowanych lokalizacjach. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i jego nadmierne wydatki – złe nawyki finansowe. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryrtura nie jest Ci potzrebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
prawdziwynierobot
idź spamować gdzie indziej.
szprotkafinansjery
Obudzili się tak z sześc lat za późno :D
Teraz TSUE zdemoluje rynek bankowy w Polsce do cna. To będzie piękna katastrofa.
mba_tomy
Jeśli wejdzie taka ustawa, czyli rząd weźmie na siebie odpowiedzialność za niezgodne z prawem działania banków, to rynek bankowy wypłaci sobie miliardowe premie, a za straty Frankowiczów zapłacą wszyscy... Obstawiam, że to tylko taki straszak KNF, ale... gdzie za dużo pieniędzy, tam znika rozum i uczciwość...
mba_tomy
Do tej pory bardzo mocno popierałem uczciwe ugody (miałem nadzieję, że takie się pojawią) i uczciwe dla dwóch stron zakończenie sporu. I jak zwykle nie doceniłem pazerności Banków. W tej sytuacji rozwiązanie jest tylko jedno -- rozpoczęcie jak najszybciej drogi sądowej, zanim rzeczywiście taka ustawa (spóźniona o ponad 15 lat) będzie stworzona.
newpiotr
ugody powiadacie. Przecież te mediacje są śmiechu warte. I piszę to z własnego doświadczenia. Mam kredyt w chf i nie narzekam . Ale bank PKO BP ciągle mnie męczył o ugodę. Więc aby dali mi spokój złożyłem wniosek o mediację. I tutaj zaczynają się żarty. Bank chyba nie wie co to mediacja. Wysyła mi propozycję na tydzień przed spotkaniem ugody powiadacie. Przecież te mediacje są śmiechu warte. I piszę to z własnego doświadczenia. Mam kredyt w chf i nie narzekam . Ale bank PKO BP ciągle mnie męczył o ugodę. Więc aby dali mi spokój złożyłem wniosek o mediację. I tutaj zaczynają się żarty. Bank chyba nie wie co to mediacja. Wysyła mi propozycję na tydzień przed spotkaniem na marży większej 0,3% i rata większa o 950zł. Ja na to że wtedy marże w PLN były mniejsze i zakładając 30% wkład własny wtedy marża była 1% i wtedy mogę rozważyć mediację. Bank na to że on tylko prezentuje swoje propozycję i albo się zgadzam albo nie. Więc podziękowałem za mediacje. Z ciekawości jak CHF będzie po 4,10 to będę miała takie same zadłużenie jak proponowane przez bank w ugodzie. Więc te ugody o mediacje są nic nie warte.
newpiotr
hhaahah i za co minus za pisanie prawdy może pracownik PKP BP
prawdziwynierobot
myślałeś, że banki podejdą uczciwie do sprawy? zapomnij. Mam wrażenie, że głównym wygranym tu są prawnicy - grają albo po stronie banków, albo frankowiczów. z jednej i z drugiej strony płynie kaska, prawnicy bankowi widzą co się dzieje, ale starają się wycisnąć z sytuacji jak najwięcej. Nie mówię, że prawnicy podkręcają tu atmosferę myślałeś, że banki podejdą uczciwie do sprawy? zapomnij. Mam wrażenie, że głównym wygranym tu są prawnicy - grają albo po stronie banków, albo frankowiczów. z jednej i z drugiej strony płynie kaska, prawnicy bankowi widzą co się dzieje, ale starają się wycisnąć z sytuacji jak najwięcej. Nie mówię, że prawnicy podkręcają tu atmosferę i pchają banki w przeciąganie tego wszystkiego, ale nie zdziwiłbym się, gdyby tak właśnie było.
a tu ludzie na forum napinają się, cisną na frankowiczów, że cwaniaki, że wszyscy zapłacimy za to i będziemy spłacać banki.
Dlatego rozwiązanie systemowe (teraz mocno spóźnione, ale zawsze) rozwiązałoby sprawę, pomogło obu stronom, poza oczywiście prawnikom - cwaniakom.
lukaszslask
Wg Was to jest uczciwie spolecznie,zeby Kowalski zarabial srednia i po zaplaceniu pitu zusu wplacal pieniadze na zero,zeby ktos mogl jezdzic lexem,mesiem w leasingu na 1%????
Chcecie uczciwosci i zeby banki nie kombinowaly to stopy na 5%= lokata 5% plus marza 3%=kredyt na 8% i to jest uczciwe!!!to czemu wszyscy wiborowcy teraz
Wg Was to jest uczciwie spolecznie,zeby Kowalski zarabial srednia i po zaplaceniu pitu zusu wplacal pieniadze na zero,zeby ktos mogl jezdzic lexem,mesiem w leasingu na 1%????
Chcecie uczciwosci i zeby banki nie kombinowaly to stopy na 5%= lokata 5% plus marza 3%=kredyt na 8% i to jest uczciwe!!!to czemu wszyscy wiborowcy teraz placza???ze drogo
Oczywiscie,ze przy milionie jest drogo,ale gdyby stopy nie wynosily 0 to by dzisiaj byle mieszkanka nie kosztowaly miliona!!!
tomkooo
przecietny Polak jest za glupi zeby powiazac stopy na 0 z mieszkaniami po milion i wsadzeniem ich na kredytowa "mine"

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki