REKLAMA

KNF dopuściła przeznaczenie przez ubezpieczycieli do 50 proc. zysku za '22 na dywidendę

2022-12-06 17:20
publikacja
2022-12-06 17:20

Komisja Nadzoru Finansowego dopuściła możliwość wypłaty przez ubezpieczycieli dywidendy w wysokości maksymalnej równej 100 proc. zysku za 2021 rok oraz do 50 proc. zysku za 2022 rok - poinformowała Komisja w stanowisku dotyczącym polityki dywidendowej.

KNF dopuściła przeznaczenie przez ubezpieczycieli do 50 proc. zysku za '22 na dywidendę
KNF dopuściła przeznaczenie przez ubezpieczycieli do 50 proc. zysku za '22 na dywidendę
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła, by dywidendę wypłaciły wyłącznie zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, które spełniają wszystkie poniższe kryteria:

- Otrzymały w ramach BION za 2021 rok ocenę ryzyka dobrą zadowalającą,

- W poszczególnych kwartałach 2022 roku nie wykazały niedoboru środków własnych na pokrycie wymogu kapitałowego (rozumianego jako maksimum z minimalnego wymogu kapitałowego (MCR) oraz kapitałowego wymogu wypłacalności (SCR)).

- W 2022 roku nie były objęte krótkoterminowym planem finansowym lub planem naprawczym,

- Według stanu na 31 grudnia 2022 r. wielkość środków własnych bez odliczenia przewidywanych dywidend kształtowała się na poziomie co najmniej 175 proc. wysokości wymogów kapitałowych dla zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji oraz zakładów ubezpieczeń i reasekuracji prowadzących działalność w dziale I oraz co najmniej 150 proc. wysokości wymogów kapitałowych dla zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji oraz zakładów ubezpieczeń i reasekuracji prowadzących działalność w dziale II.

KNF podała, że zakłady ubezpieczeń spełniające powyższe kryteria, przy podejmowaniu decyzji w sprawie wysokości dywidendy, powinny uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie dwunastu miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2022 rok, wynikające m.in. ze zmian w otoczeniu rynkowym i prawnym, a w szczególności z dużej niepewności co do perspektywy makroekonomicznej dot. m.in. inflacji, stóp procentowych, kursów walut, surowców energetycznych czy też efektów wojny spowodowanej inwazją Rosji na Ukrainę. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki