REKLAMA

KNF domaga się odwołania Leszka Czarneckiego z rady nadzorczej Idea Banku

2020-09-25 18:32
publikacja
2020-09-25 18:32
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Komisja Nadzoru Finansowego domaga się odwołania przewodniczącego rady nadzorczej Idea Banku Leszka Czarneckiego z rady - poinformował bank w komunikacie. Powodem wniosku są informacje dotyczące prowadzonego śledztwa w sprawie oferowania przez Idea Bank obligacji GetBacku.

W ramach prowadzonego śledztwa prokurator postanowił o przedstawieniu Leszkowi Czarneckiemu jako przewodniczącemu rady nadzorczej Idea Banku zarzutów.

"W związku z zaistniałą sytuacją, KNF stwierdziła zaistnienie przesłanek powodujących konieczność wystąpienia do emitenta z wnioskiem, z uwagi na niespełnianie przez przewodniczącego rady nadzorczej emitenta wymogów odnoszących się do rękojmi należytego wykonywania powierzonych mu obowiązków oraz uczciwości, rzetelności i niezależności osądu w zakresie pełnionej funkcji" - napisano w komunikacie.

KNF zawiadomiła też spółkę o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w przedmiocie zawieszenia w czynnościach członka rady nadzorczej Idea Banku Leszka Czarneckiego do czasu podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały w sprawie wniosku KNF.

Jak ustaliła PAP kilka dni temu, Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała wniosek o aresztowanie Leszka Czarneckiego już 11 sierpnia 2020 roku, ale sprawa trzymana była w ścisłej tajemnicy. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wyznaczył termin posiedzenia na 16 października 2020 roku. Prokuratura nie informuje o treści zarzutów, jakie mają zostać ogłoszone biznesmenowi.

Śledztwo dotyczące tzw. afery GetBack zostało wszczęte 24 kwietnia 2018 r. po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. Straty szacuje się nawet na 2,6 mld zł.

Z informacji prokuratury wynika, że początkowo Idea Bank prowadził sprzedaż obligacji GetBack bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Papiery te sprzedawano pod pozorem zawierania umów na lokaty bankowe, nie informując klientów, co do gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestycji. Według prokuratury, motywem działania sprawców miało być osiągnięcie korzyści majątkowych z tytułu prowizji. Zarzuty przedstawiono m.in. byłym prezesom Idea Banku Jarosławowi A. i Tobiaszowi M. oraz pozostałym członkom zarządu. Zarzuty usłyszało również kilku dyrektorów departamentów banku, radca prawny, pracownicy oraz osoby powiązane z innymi podmiotami, które sprzedawały obligacje GetBack. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (39)

dodaj komentarz
kuba_rzeszowiak
A Marek Chrzanowski już siedzi?
and-owc
Mnie to nie przeszkadza. Mam zamiar otworzyć lokatę na 1,8% (z podatkiem belki) na 20tys.zł. na 3m-ce. Nikt nie "karmi" lepiej jak "bankrut". Pewne jak w BFG.
demeryt_69
Tydzień temu ta sama lokata była na 2,9% :)
grzegorzkubik
Jeden bank po 1,45 zł a drugi po 18 groszy. Tak oceniają inwestorzy spółki Czarneckiego na giełdzie. Już lepiej by było jakby te banki poszły za tzw. złotówkę i były państwowe.
jordanbelford
Czemu Leszek filantrop, nie jest jeszcze w kozie??
leon999
Polacy beda musieli płacić mu odszkodowanie za rządzących , kraj dziadów
meryt
"Kto poniesie koszty upadającego banku?
Jeżeli trzeba będzie zrestrukturyzować i zlikwidować bank, w pierwszej kolejności koszty poniosą akcjonariusze i wierzyciele banku (umorzenie lub konwersja długu), a następnie wykorzystany zostanie fundusz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji."

"Depozyty
"Kto poniesie koszty upadającego banku?
Jeżeli trzeba będzie zrestrukturyzować i zlikwidować bank, w pierwszej kolejności koszty poniosą akcjonariusze i wierzyciele banku (umorzenie lub konwersja długu), a następnie wykorzystany zostanie fundusz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji."

"Depozyty osób fizycznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw są wyłączone z tego przepisu. Takie depozyty będą traktowane preferencyjnie, tzn. znajdą się na samym końcu w ramach umorzenia lub konwersji długu."

"Depozyty obywateli oraz małych i średnich przedsiębiorstw w wysokości do 100 000 EUR będą chronione przed stratami przez system gwarancji depozytów."

"Ogólnounijne przepisy o naprawie oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków"
ertyy odpowiada meryt
Od zatrzymania, oskarżenia, czy nawet skazania przewodniczącego RN bank nie upada/poddawany jest przymusowej restrukturyzacji.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Kłopoty GetBacku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki