KNF chce, aby MF mógł zawieszać wpłaty na Fundusz Konwersji niektórym bankom

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego chce, aby minister finansów mógł czasowo zawieszać kwartalne wpłaty na Fundusz Konwersji bankom, które ograniczyły ryzyko posiadanego portfela walutowego kredytów mieszkaniowych - napisał KNF w opinii do prezydenckiego projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców walutowych.

(fot. Szymon Laszewski / FORUM)

Projekt ustawy daje ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych, po zasięgnięciu opinii KSFM, prawo do czasowego zawieszania poboru składki na Fundusz Wspierający i Fundusz Konwersji, kierując się koniecznością zapewnienia stabilności sektora finansowego.

"Wskazane byłoby jednak przyznanie ministrowi finansów, po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu, prawa zastosowania indywidualnego podejścia w zakresie czasowego zawieszeniu poboru składki na Fundusz Konwersji wobec banków, które istotnie ograniczyły ryzyko posiadanego portfela walutowych kredytów mieszkaniowych" - napisał UKNF.

"Rozwiązanie to powinno zachęcać banki do sprawnego i skutecznego prowadzenia procesu przewalutowania kredytów. Należy też wskazać, że w przypadku podjęcia przez Radę Funduszu indywidualnej decyzji o zawieszeniu poboru składki na Fundusz Konwersji, kwota niewykorzystanych w danym kwartale środków wpłaconych przez dany bank na Fundusz Konwersji powinna zostać zaliczona na poczet przyszłych wpłat danego banku na Fundusz Wspierający" - dodano. (PAP Biznes)

map/ pel/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 10 iwonka50

Absolutne minimum to zwrot spreadów. Głównie chodzi tu kwotę wypłaconego kredytu w walucie obcej, która została naliczona wg kursu banku. Tutaj są największe straty. Np 100 tys. euro wzięte na kupno mieszkania przeliczone wg banku to 30 tys. zł różnicy między kursem średnim a kursem kupna banku. To nie są małe pieniądze i o to trzeba przynajmniej walczyć. Ale prezydent poległ, bo ten projekt trafił do sejmowej zamrażarki. Szkoda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 jkl777

Duda, Duda, ooo di Duda DEJ...

! Odpowiedz