KNF broni banków, które pożyczały we frankach

45-50 mld zł straciłyby banki, gdyby musiały przewalutować kredyty we frankach szwajcarskich po starym, niższym kursie, jak chcą niektórzy politycy i kredytobiorcy. Komisja Nadzoru Finansowego podkreśla, że stratę banków w konsekwencji odczuliby ich klienci oraz budżet państwa, a ostatecznie cała gospodarka.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego wierzy, że nie dojdzie do pozwów zbiorowych klientów banków, którzy chcą zmian umów zawartych przed laty na kredyty we frankach szwajcarskich. Jego zdaniem, nie ma żadnych podstaw do tego, żeby sądy przyznały rację akurat tym kredytobiorcom. 

  - Zobowiązań należy dotrzymywać - mówi agencji informacyjnej Newseria Andrzej Jakubiak. - W 2006 roku obowiązywała rekomendacja Komisji Nadzoru Bankowego, która nakładała na banki obowiązek informowania każdego klienta o ryzyku kursowym przed zaciągnięciem kredytu. Z tego co wiem, wiele osób składało oświadczenia, że zdają sobie sprawę z ryzyka kursowego związanego z zaciągnięciem kredytu walutowego. -

Gdyby jednak taki scenariusz się zrealizował i banki musiałyby przewalutować kredyty po kursie z dnia ich zaciągnięcia, to według obliczeń KNF straciłyby na tym ok 45-50 mld zł. 

  - To byłby duży problem dla sektora - mówi Jakubiak. - Myślę, że kilka banków miałoby bardzo poważne potrzeby kapitałowe, gdyby to zostało zrealizowane. W konsekwencji zapłaciliby za to deponenci. -

KNF ocenia, że destabilizacja sektora wiązałaby się z zagrożeniem depozytów, wzrostem opłat i prowizji oraz ograniczeniem akcji kredytowej, co w konsekwencji osłabiłoby gospodarkę. Koszty operacji natychmiastowego przewalutowania miliardowych kredytów, które spowodowałyby potężne straty banków, obniżyłyby też znacząco wpływy z podatku CIT.

Scenariusz ten jednak zdaniem przewodniczącego KNF jest mało prawdopodobny; tym bardziej, że "frankowi" kredytobiorcy wciąż w większości przypadków płacą ratę niższą niż płaciliby, gdyby zaciągnęli kredyt w złotych. Przeważnie spłacają też zobowiązania w terminie.

  - Nie ma żadnego powodu, nic takiego na rynku się nie dzieje, żeby szczególnie pochylać się nad sytuacją kredytobiorców frankowych, bo dlaczego nikt nie myślał o kredytobiorcach, którzy zaciągnęli kredyty w złotych i musieli płacić wysokie odsetki, bo nasze stopy procentowe były wysokie - pyta Jakubiak. - Kredyty są obsługiwane i spłacane w terminach, sami kredytobiorcy w większości przypadków nie podnoszą tego problemu. -

/ newseria.pl

KNF broni banków, które pożyczały we frankach


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Przykuty do banku

Może zamiast mydlić ludziom oczy o przewalutowaniu kredytów we frankach po historycznych kursach ustawodawca pomyślałby o zagwarantowaniu obywatelom prawnie możliwości przeniesienia kredytu we frankach z jednego banku do drugiego bez konieczności przewalutowywania go na złotówki. Takie działanie z pewnościom rozruszałoby na nowo rynek kredytów. Chodzi mi o możliwość przeniesienia kwoty kredytu z banku m do banku n bezpośrednio w chf z pominięciem spreadu. A może znacie taki bank, który już takie rzeczy robi?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~cyklotron

myślę , że stan tego Pana jest "wskazujący"
pozdrawiam "trzeźwo" myślących...

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~pitek

"Nie ma żadnego powodu, nic takiego na rynku się nie dzieje, żeby szczególnie pochylać się nad sytuacją kredytobiorców frankowych" Jeżleli to, że w 2007 roku wziąłem równowartość 280.000 złotych kredytu we frankach, a dzisiaj mam do spłacenie równowartość 360.000 złotych nie znaczy "NIC" to Nic ma oromne znaczenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~elain

Dlaczego brałeś we frankach? Liczyłeś, że taniej wyjdzie. Chciałeś zarobić. Wyszło inaczej. Jak we wszystkich inwestycjach. To jest ryzyko, sam o tym zdecydowałeś, sam je podjąłeś , nikt cię nie zmuszał. Jesli banki mają pokryć te różnice, to niech też pokryją inne straty swoich klientów. To jest chore myślenie. Oczywiście nie bronię banków. Ale takie myślenie nazwałabym delikatnie "nazbyt pospolitym".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Jasio odpowiada ~elain

Ale wszyscy bzdety piszecie... To tylko wirtualna wyliczanka, tak naprawdę jest ważne na jakim poziomie płacisz teraz ratę z kredytu... Gwarantuję że większość płaci mniejszą ratę niż od tej samej kwoty w złotówkach by miałą płacić, a to ile mam do spłacenia to nie istotne skoro będę płacił regularnie i okres kredytu się nie zmienia... U mnie różnica wychodziła 900 zyli na niekorzyść dla złotego i nawet po tych wzrostach jest mniej niż w złotówce o prawie 500... matematyka nic więcej a ustawa antyspredowa już działa kilka lat, kto z was spłaca w walucie zamiast w przeliczniku złotówkowym? Kolejne kilka setek różnicy na racie (spred dla CHF 8% średnio), kantory internetowe mają małe prowizje... Ludziska myśleć i nie pieprzyć głupot...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Artur73

Jak idę do maklera po akcje i tracę też dostanę "wyrównanie"? Dobrze wiedzieli, że ryzyko jest duże. Ale chytry 2 razy traci, w jakiej walucie zarabiasz w takiej bierz kredyt.....

! Odpowiedz
0 0 ~KNF

po co jest ta instytucja jak nic nie robi, a jak coś zrobi to za późno!
Widać po czyjej stronie szanowny KNF stoi.
Amber Gold, franki itp skompromitowały tą szanowną instytucje!

! Odpowiedz
0 0 ~PM

Taka operacja dałaby mi kilkadziesiąt tysięcy mniej kredytu do spłacenia (niże oprocentowanie = szybsza spłata kapitału. Osobiście podoba mi się to. Tylko dlaczego bank ma płacić za mnie ? Cała dyskusja świadczy tylko o totalnej niewiedzy części klasy politycznej na temat jednej z podstaw życia gospodarczego, jakim jest kredyt. Strach pomyśleć, że te indywidua chcą rządzić.

Paweł - "pańszczyzną" jest ZUS i inne dobrodziejstwa systemu społecznego, z których nie można wyjść. Kredyt bierze się dobrowolnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~szeryff

Dlaczego straty banków mają odczuć klienci, budżet państwa i gospodarka? Czy zyski banków są przez nich odczuwane???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne