KNF: Sektor bankowy jest zaawansowany technologicznie, ale wykorzystanie „chmury” jest niskie

Polski sektor bankowy jest bardzo zaawansowany technologicznie, cechuje go jednak niskie wykorzystanie technologii "chmurowych" i KNF chce wzmocnić ten obszar - poinformował przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

"Polski sektor finansowy w szczególności sektor bankowy, pod wieloma względami jest bardzo zaawansowany technologicznie (…) w porównaniu do innych rynków mamy bardzo zaawansowany rynek bankowy (…)” – powiedział Jastrzębski na Kongresie Prawa Bankowego i Technologii Finansowych.

"Ten sielankowy obraz nie dotyczy całego spektrum, bo są też takie obszary, gdzie u nas rozwój technologiczny jest stosunkowo mniej zawansowany niż w innych państwach. Dotyczy to między innymi kwestii technologii związanej z chmurą technologiczną. Mimo że sam rynek finansowy jest bardzo zaawansowany technologicznie to zastosowanie technologii chmurowej jest stosunkowo niskie” – dodał.

Przewodniczący ocenił, że głównym wyzwaniem dla sektora bankowego we wdrażaniu chmury jest bezpieczeństwo przechowywania danych.

"Chcemy się skupić na rozwiązaniach infrastrukturalnych i położenie nacisku na technologię chmurową traktujemy jako wyraz tego podejścia" – powiedział Jastrzębski.

Dodał, że urząd planuje wzmocnić kompetencyjnie obszar technologii chmurowych i w najbliższym czasie ma zostać powołany pełnomocnik do spraw bezpieczeństwa danych w chmurze. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 zzibi2

No nie dziwota jak prawo zabrania trzymać danych za granicą, inna sprawa że wymogi bezpieczeństwa są tak wyśrubowane że lepiej je trzymać u siebie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.