REKLAMA

KGHM przygotowuje się do sprzedaży kopalń w Zagłębiu Sudbury

2022-08-18 14:08
publikacja
2022-08-18 14:08
KGHM przygotowuje się do sprzedaży kopalń w Zagłębiu Sudbury
KGHM przygotowuje się do sprzedaży kopalń w Zagłębiu Sudbury
fot. Kacper Pempel / / Reuters

Grupa KGHM przygotowuje się do sprzedaży kopalń w Zagłębiu Sudbury w Kanadzie. Proces sprzedaży kopalni Carlota w USA zakończył się bez złożenia ofert, nie ma decyzji, czy zostanie powtórzony - poinformował wiceprezes KGHM Andrzej Kensbok.

"Dokonaliśmy sprzedaży kopalni Franke. Mamy jeszcze grupę aktywów, kopalnie w Zagłębiu Sudbury, które są przekwalifikowywane do kategorii do zbycia. (...) Porządkujemy tam układ właścicielski. Gdy to zostanie uporządkowane, to ta grupa kopalń zostanie wystawiona na sprzedaż" - powiedział wiceprezes.

Jak dodał, aktywa mogą budzić zainteresowanie u dużych graczy górniczych zlokalizowanych w sąsiedztwie.

"Informowaliśmy też o rozpoczęciu procesu zbycia kopalni Carlota w Stanach Zjednoczonych. Proces się zakończył bez złożenia wiążących ofert ze strony nabywców. Zastanawiamy się czy proces powtórzyć, czy nastąpiła na tyle zmiana sytuacji. Decyzja nie zapadła, ale to aktywo w średnim okresie jest przeznaczone do sprzedaży" - powiedział wiceprezes Andrzej Kensbok.

W maju grupa KGHM informowała o podpisaniu umowy zbycia 100 proc. udziałów spółki Sociedad Contractual Minera Franke, będącej właścicielem kopalni Franke w Chile, na rzecz Minera Las Cenizas za wynegocjowaną początkową cenę nabycia w wysokości 25 mln USD.

W I półroczu 2022 roku produkcja miedzi płatnej w kopalni Carlota wyniosła 2,4 tys. t, a w Zagłębiu Sudbury 0,9 tys. t.

KGHM redukuje zużycie gazu; ma zabezpieczone 25-30 proc. energii na '23

KGHM stara się redukować zużycie gazu. Spółka stopniowo zabezpiecza energię na przyszły rok, ma zabezpieczone 25-30 proc. wolumenu - poinformował wiceprezes KGHM Andrzej Kensbok.

"Mamy zwiększone koszty rodzajowe w dwóch obszarach: materiałowe i energii. Koszty materiałowe (koszty stali, materiałów strzałowych, mierników) wzrosły dwukrotnie bardziej niż koszty energii. (...) Koszty energii wzrosły ok. 330 mln zł rdr. Staramy się temu przeciwdziałać, tam, gdzie to możliwe. Ten rok mamy jeszcze w miarę dobrze zabezpieczony, jeśli chodzi o energię elektryczną" - powiedział wiceprezes Kensbok na konferencji prasowej.

Skorygowana EBITDA grupy KGHM wyniosła w drugim kwartale 2022 roku 2,176 mld zł wobec 3,133 mld zł w pierwszym kwartale tego roku i wobec 2,705 mld zł w II kwartale 2021 r. - podała spółka w raporcie półrocznym.

(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki