REKLAMA

KGHM może sprzedać część amerykańskich kopalni

2021-03-08 10:40
publikacja
2021-03-08 10:40
fot. Adam Hawałej /

KGHM planuje sprzedaż dwóch amerykańskich kopalń: Robinson i Carlota - podał Reuters. Uzyskane w ten sposób pieniądze miałyby trafić na inwestycje w Polsce. Sama spółka jednak nie wydała żadnego oficjalnego komunikatu potwierdzającego te doniesienia.

- Kontrolowana przez Skarb Państwa polska firma KGHM planuje sprzedać swoje kopalnie Robinson i Carlota w Stanach Zjednoczonych i reinwestować środki w swoje lokalne projekty - podał Reuters, powołując się na dwa "bankowe" źródła.

Przypomnijmy, że kopalnie te KGHM nabył wraz z zakupem kanadyjskiej Quadry. Głównym celem był wówczas zakup pakietu w południowoamerykańskim projekcie Sierra Gorda, w pakiecie kombinat nabył jednak i aktywa w Ameryce Północnej. Niestety, o ile Sierra Gorda jest traktowana w KGHM-ie jako aktywo strategiczne i najważniejszy zagraniczny projekt, o tyle wspomniane kopalnie ze Stanów Zjednoczonych to głównie rozczarowania.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

- Robinson i Carlota to kopalnie, które dotychczas zawodziły, zarówno pod względem osiąganych wolumenów produkcji, jak też kosztów. Ponadto są to kopalnie relatywnie stare, z kończącymi się zasobami, więc nabywca musi brać pod uwagę koszty ich zamknięcia i rekultywacji terenu – ocenia cytowany przez "Puls Biznesu" Paweł Puchalski, analityk banku Santander.

Jak wskazuje Reuters, powołując się na jedno ze swoich źródeł, zlokalizowany w Nevadzie i Arizonie duet kopalń ma być wyceniany na około 500 milionów dolarów. Celem ma być skuszenie północnoamerykańskich firm private equity lub mniejszych firm wydobywczych, czemu sprzyjać mają wysokie w ostatnim czasie ceny miedzi. Z drugiej strony wiek kopalni i koszty związane z dalszym działaniem projektu będą stanowiły solidne obciążenie oferty sprzedaży.

Pieniądze uzyskane w ten sposób przez spółkę miałyby - zdaniem źródeł - trafić do Polski. Ma to być odpowiedź na jeden z głównych postulatów związków zawodowych, które domagają się zwiększenia skali inwestycji w polskim zagłębiu miedziowym. 

Reuters podaje, że zdaniem źródeł KGHM nie zamierza sprzedawać innych zagranicznych aktywów. Sam KGHM oficjalnie nie komentuje doniesień Reutersa o sprzedaży kopalń Robinson i Carlota. Co do Sierry Gordy w lutym prezes Chludziński deklarował, że poziom zaangażowania KGHM-u w projekt jest optymalny.

AT

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
antek10
tak to jest jak polityk rządzi w biznesie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki