KGHM i Grupa Azoty chcą utworzyć spółkę celową do realizacji wspólnych przedsięwzięć (wywiad)

KGHM i Grupa Azoty chcą uruchomić spółkę celową, w której będą miały po 50 proc. udziałów, która umożliwi im realizację wspólnych przedsięwzięć, także za granicą - poinformował PAP Herbert Wirth, prezes KGHM. Miedziowy koncern nadal jest zainteresowany kwestią gazu łupkowego w Polsce.

Na początku stycznia KGHM podpisał z Gdańskimi Zakładami Nawozów Fosforowych Fosfory, spółką zależną Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy, porozumienie o współpracy dotyczące wspólnego zagospodarowania złóż surowców chemicznych. Kilka dni później poinformował, że podpisał z Grupą Azoty list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie przerobu fosfogipsów, poszukiwania złóż soli potasowej na rynkach obcych, pozyskania dostępu do źródeł gazu ziemnego i budowy elektrowni poligeneracyjnej oraz poszukiwania i wydobycia fosforytów

"Surowcami, które są fundamentem w downstreamie Grupy Azoty, my możemy zająć się od strony upstreamu. Dlatego chcemy działać razem. Po pierwsze, chodzi o współpracę na koncesji w północnej części kraju, w rejonie Zatoki Puckiej. A dokładniej o poszukiwanie złóż potasowych, ale także, co dla nas ważne, miedzi" - powiedział w rozmowie z PAP Herbert Wirth, prezes KGHM.

"Po drugie, w oparciu o naszą technologię moglibyśmy przerabiać hałdy fosfogipsowe w kierunku pozyskania koncentratu metali ziem rzadkich. W tej kwestii cały czas trwają rozmowy" - dodał.

Wirth poinformował, że KGHM i Azoty planują otworzyć spółkę celową, która zajęłaby się realizacją wspólnych przedsięwzięć, w której oba koncerny miałyby po 50 proc. udziałów.

"To da nam możliwość występowania wspólnie na świecie przy pozyskaniu innych surowców niż miedź i srebro" - skomentował prezes.

Na pytanie, kiedy mogłaby zostać powołana spółka celowa, Wirth odpowiedział: "Ciężko określić dokładny termin. W Polsce obszar, w którym miałby działać ten podmiot jest koncesjonowany. Na razie złożyliśmy aplikację do Ministerstwa Środowiska na koncesję. Jeśli chodzi o świat, to mamy na oku parę projektów, którym wspólnie się przyglądamy. Ale cały czas jesteśmy na etapie analizy, a nie wspólnych projektów technicznych".

"Interesują nas kraje stabilne politycznie i o silnych gospodarkach. Gdzie znajduje się także odpowiedni know-how. Dlatego w grę wchodzi m.in. Ameryka Północna" - dodał.

KGHM NADAL ZAINTERESOWANY ŁUPKAMI W POLSCE

Wirth poinformował, że KGHM jest nadal zainteresowany kwestią gazu łupkowego w Polsce, mimo wygaśnięcia z końcem 2013 r. umowy ramowej zawartej z PGNiG i spółkami energetycznymi: PGE, Enea i Tauron, w sprawie wspólnego poszukiwania i wydobycia węglowodorów z łupków.

"Aby realizacja przedsięwzięcia doszła do skutku potrzebna jest taka chęć z obu stron. Na razie nasze drogi rozeszły się, ale PGNiG jest nadal dla nas podmiotem wiodącym w tym temacie, bo ma wiedzę i doświadczenie" - powiedział prezes.

"Jako KGHM będziemy ubiegać się o koncesję na rozpoznanie koncentracji "tight gas" na obszarach sąsiadujących z naszymi kopalniami, dokładnie na monoklinie przedsudeckiej. Na razie jesteśmy na etapie wytypowania obszaru, który spełniałby nasze oczekiwania. Prace koncepcyjne będą realizowane we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, natomiast formalnym inwestorem będzie KGHM" - dodał.

Prezes przypomniał, że pomimo iż jak dotąd nie powstał program polskiej energetyki jądrowej, nadal obowiązuje umowa KGHM z PGE, Tauronem i Eneą dotycząca uczestnictwa wszystkich stron w zakresie projektu przygotowania i budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Dodał, że jak dotąd spółka nie wynegocjowała z PGE kontraktu na odbiór energii z Elektrowni Opole.

KGHM informował wcześniej, że prowadzi rozmowy w sprawie długoterminowych umów na odbiór energii od Elektrowni Opole i mającej powstać elektrowni jądrowej.

Jolanta Wasiluk (PAP)

jow/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~poszly

nie masz pojęcia o czym piszesz, akurat dla grupy azoty to jest jeden z kluczowych projektów... bo tanio pozyskany surowiec do też tańsza produkcja nawozów, a akurat w tych projektach chodzi o nawozy fosforowe i npk-i produkowane np. w gdansku...

! Odpowiedz
0 0 ~Nikt

jest to wyłącznie giełdowy marketing dwóch politycznych trupów.
Ile listów intencyjnych i takich umów podpisał Wirth, ile jest realizowanych, a ile zostało bez żadnego rozgłosu rozwiązanych. To jest dno. Zajmij się człowieku zarządzaniem Spółką a nie nieustającą autopromocją.

!
KGHM 4,14% 93,00
2018-11-13 17:03:21
WIG -0,48% 56 652,31
2018-11-13 17:05:00
WIG20 -0,64% 2 217,97
2018-11-13 17:04:45
WIG30 -0,55% 2 516,83
2018-11-13 17:05:00
MWIG40 -0,08% 3 890,64
2018-11-13 17:05:00
DAX 1,30% 11 472,22
2018-11-13 17:34:00
NASDAQ 0,48% 7 235,20
2018-11-13 18:43:00
SP500 0,25% 2 733,13
2018-11-13 18:43:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl