REKLAMA
WAŻNE

KGHM gwiazdą GPW

2020-07-28 08:13
publikacja
2020-07-28 08:13
KGHM gwiazdą GPW

Europejscy inwestorzy nie będą mieli poważnych powodów, by wspominać poniedziałkową sesję. Po weekendowych doniesieniach, uderzających w hiszpańską turystykę (rosnąca liczba krajów rozważających kwarantannę dla obywateli wracających przynajmniej z niektórych regionów Półwyspu Iberyjskiego), do poważnej wyprzedaży doszło w Madrycie - IBEX stracił 1,7%. Pozostałe główne indeksy zamykały się bądź na poziomie neutralnym, jak DAX, bądź 0,3% pod kreską jak CAC40, FTSE MiB i FTSE100. Na tym tle zdecydowanie błyszczała Warszawa - WIG20 zyskał 1,1%, mWIG40 0,4%, a sWIG80 1,6%. W pierwszym szeregu oczy wszystkich były zwrócone na KGHM, którego walory zyskały 9,4%, windowane w górę m.in. dzięki gwałtownie rosnącym cenom srebra. Dodatnia kontrybucja wniesiona przez spółkę z nawiązką zrównoważyła spadki na 11 komponentach indeksu, wsparciem dla miedzowego giganta były CD Projekt oraz energetyka. Pomimo dwucyfrowych wzrostów Biomedu (+25,5%), Mabionu (+16,5%) i Mercatora (+11,8%) od reszty rynku odstawał mWIG. Atak na szczyty podjęła najważniejsza spółka sWIG-u, XTB (+9,8%), wspierana przez inne kluczowe komponenty indeksu (m.in. Mennicę i RYVU) oraz dwudziestokilkuprocentowe zwyżki Cormaya, ML System oraz Medicalgorithmics. Obroty na małych spółkach przekroczyły 100 mln zł, z czego samo XTB odpowiadało za niemal 40 mln zł, ponownie mieszcząc się w czołówce najbardziej płynnych podmiotów na GPW.

Podczas, gdy giełdom europejskim i azjatyckim szkodzą marginalne na amerykańskim tle wzrosty zachorowań na COVID, rynek w USA dyskontował przede wszystkim republikańską propozycję nowego bilionowego stymulusu fiskalnego, która zakłada m.in. ochronę dla przedsiębiorstw przed odpowiedzialnością sądową za zwolnienia zgodne z federalnymi wytycznymi. S&P500 wzrosło o 0,7%, a NASDAQ o 1,7%. Najważniejszym punktem planu jest zmniejszenie dodatkowego zasiłku dla bezrobotnych z 600 USD tygodniowo do 200 USD na najbliższe 2 miesiące, po czym ma nastąpić przejście w kolejną fazę, w której stany będą wypłacały nowym bezrobotnym uposażenie odpowiadające 70% ich ostatniej pensji. W kolejnych dniach może mieć miejsce lekka nerwowość z uwagi na opór Demokratów, żądających skrajnie większych świadczeń (600 USD tygodniowo do końca stycznia 2021 r.), ale ich pozycja przetargowa jest bardzo słaba - obecne zasiłki wygasają z końcem tygodnia.

Poza obciążonym nowym ogniskiem wirusa Tokio azjatyckie indeksy znajdują się w godzinach porannych na niewielkich plusach, kontrakty futures na europejskie indeksy sugerują lekko pozytywne otwarcie, a na amerykańskie neutralne. Wtorkowa sesja może okazać się najnudniejszą w tym tygodniu, z umiarkowanie interesującymi raportami publikowanymi przed otwarciem (z ciekawszych spółek tylko McDonald's i Pfizer) i atmosferą wyczekiwania na jutrzejsze posiedzenie FOMC.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki