REKLAMA

KE zatwierdziła plany transformacji polskich regionów górniczych. Wartość programów to 3,85 mld euro

2022-12-05 11:59
publikacja
2022-12-05 11:59

Komisja Europejska w poniedziałek zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych. Łączna wartość zatwierdzonych planów to 3,85 mld euro – poinformował w Chorzowie wiceprzewodniczący wykonawczy KE Frans Timmermans.

KE zatwierdziła plany transformacji polskich regionów górniczych. Wartość programów to 3,85 mld euro
KE zatwierdziła plany transformacji polskich regionów górniczych. Wartość programów to 3,85 mld euro
fot. KPRM / / Flickr

Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji na szczeblu rządowym wraz z Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji w regionach mają być podstawami realizacji przedsięwzięć opartych o nowy europejski instrument: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST; ang. Just Transition Fund – JTF). FST ma niwelować społeczne i gospodarcze skutki transformacji energetyczno-klimatycznej.

„Dzisiaj o godz. 10 Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie pięć planów sprawiedliwej transformacji dla Polski. To oznacza, że 3,85 mld euro jest już dostępne dla pięciu regionów na transformację w kierunku m.in. zaawansowanego wysokoefektywnego przemysłu” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej na Stadionie Śląskim w Chorzowie Frans Timmermans.

„Wszystkie te plany leżą teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów, będziemy pracować nad nimi razem. To nam pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności, a także potrzeby przedsiębiorstw zarówno dużych, jak i małych i średnich” – stwierdził wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

„Musimy jasno udowodnić, że w tej transformacji z epoki węgla nikt nie pozostanie sam, każdy musi odnieść sukces. Oczekuję już na współpracę z marszałkami i prezydentami miast, aby te plany urzeczywistnić i aby stały się one sukcesami” – zadeklarował Timmermans.

Zgodnie z informacjami przedstawicielstwa KE w Polsce wiceprzewodniczący Timmermans odwiedza w poniedziałek woj. śląskie, aby omówić sprawiedliwą transformację i nowe możliwości gospodarcze z przedstawicielami lokalnych władz i obywatelami.

Rano wiceprzewodniczący zwiedził Śląski Park Nauki w Chorzowie i spotkał z marszałkiem woj. śląskiego Jakubem Chełstowskim. Następnie wziął udział w dyskusji okrągłego stołu z marszałkami i prezydentami z różnych regionów górniczych i miast z wysokoemisyjnym przemysłem, m.in. Katowic, Rudy Śląskiej i Wałbrzycha.

Timmermans ma jeszcze spotkać się z przedstawicielami związków zawodowych, a po południu - z młodzieżą i studentami w ramach 6. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Jako ostatni punkt wizyty przewidziano wizytę wiceprzewodniczącego KE w firmie Hewalex zajmującej się produkcją kolektorów słonecznych i pomp ciepła.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

Komentarze (6)

dodaj komentarz
wizytator
Fajna nazwa. A chodzi po prostu o zaoranie polskich kopalń. Tak jak było ze stoczniami. Ciekawy jestem czy Niemcy też zasypują albo zatapiają kopalnie. Czy tylko zamykają, bo mogą się przydać.
abcx
Ciekawe jak długo te "3,85 mld euro" będzie się w piecach paliło, bo jak się spali to na nowo te wszystkie kopalnie otwierać albo zbędnych ludzi powystrzelać żeby w zimie nie potrzeba tyle ogrzewania.
jer65
Czyli tak otwarcie - zamykanie kolejnych kopalń i jeszcze mniej węgla a zaraz będzie wrzask że to PiS zamyka .
tomkooo
no litosci, a kto to podpisal jak nie pis ?
jedno mowia pod publike, drugie robia.
szkoda, ze tak o nasze gornictwo nie walcza jak o sadownictwo ;)
ale widac sa rzeczy wazne i wazniejsze (zeby do pierdla nie pojsc;)
obywatel_monte_christo
W imieniu rządu PiS podpisał to oczywiście Donald Tusk i Angela Merkel. Naczelnik państwa podobno w ogóle o tym nie wiedział i jest wstrząśnięty.
samsza
jak by nie nazwali sprawiedliwa to byłaby inna ?

to tak jak bezpieczne (!) szczepionki, maseczki czy teleporady

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki