REKLAMA

KE zapowiada szczepionkę na wiosnę

2020-10-28 14:13
publikacja
2020-10-28 14:13
fot. ADfoto / Shutterstock

KE przedstawiła rekomendację w sprawie europejskiej strategii szczepień przeciwko nowemu koronawirusowi, której elementem ma być m.in. wykorzystanie szybkich testów antygenowych - poinformowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Jak zaznaczyła, dostaw szczepionek można się spodziewać na wiosnę.

Plan Komisji Europejskiej określa kluczowe elementy, które miałby być brane pod uwagę przy krajowych, regionalnych lub lokalnych strategiach testowania. Chodzi o ustalenie ich zakresu, grup priorytetowych i kluczowych punktów, związanych z możliwościami i zasobami testowania.

"Sytuacja epidemiczna jest bardzo poważna, prawie we wszystkich państwach budzi niepokój. Wszystkie dane z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób pokazują, że wirus rozwija się w całej Europie. Jesteśmy głęboko w drugiej fali. Coraz więcej ludzi się zakaża. Tylko w ostatnim tygodniu łączna liczba potwierdzonych przypadków w Europie wyniosła 1,1 mln" - mówiła na konferencji prasowej von der Leyen.

Jak zauważyła, im więcej ludzi się zakazi, tym więcej trafi do szpitali, a już teraz znaczna część miejsc na oddziałach intensywnej terapii jest zajęta. Przyznała, że strategie wyjścia z obostrzeń były zbyt szybkie, restrykcje zostały zniesione za wcześnie i stąd ta druga fala. "Nie wiemy, czy będzie ona ostatnią" - oświadczyła Niemka.

KE podała, że mobilizuje 100 mln euro w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, aby zakupić szybkie testy antygenowe i dostarczyć je państwom członkowskim. Są one mniej pewne, niż stosowane teraz na szeroką skalę testy PCR, ale dają szanse na szybsze sprawdzenie - na przykład - podróżnych.

Komisja chciałaby, aby w przypadku, gdy państwa członkowskie nakładają wymogi dotyczące wcześniejszych badań podróżnych, a w kraju pochodzenia nie ma możliwości przeprowadzenia testów dla osób bezobjawowych, miały one możliwość poddania się badaniu po przyjeździe. "Jeśli negatywne testy na obecność koronawirusa mają być wymagane lub zalecane w przypadku jakiejkolwiek działalności, niezbędne jest wzajemne uznawanie testów, w szczególności w kontekście podróży" - zaznaczyła KE.

Szefowa Komisji poinformowała, że dostawy potencjalnej szczepionki w Europie mogą się zacząć na początku kwietnia. KE zabezpieczyła na ten cel 2,5 mld euro. Von der Leyen podkreśliła, że jeśli wszystkie prace zakończyłby się sukcesem, to w przyszłym roku dostępnych byłoby 1,1 mld dawek. Zastrzegła jednak, że to najlepszy scenariusz, które nie musi się sprawdzić.

"Szczepionka nie jest cudem, który zmienia sytuacje z dnia na dzień. To jest światełko w tunelu" - mówiła Niemka.

Z wypowiedzi ekspertów wynika, że środki takie jak maski, zachowanie dystansu, ograniczanie kontaktów będą stosowane jeszcze długo po rozpoczęciu szczepień.

Komisja przekazała, że przedłuża także czasowe zawieszenie ceł i VAT na import sprzętu medycznego z krajów spoza UE. Zaproponowała również, aby szpitale i lekarze nie musieli płacić VAT od szczepionek i zestawów testowych, wykorzystywanych w walce z koronawirusem.

Bruksela chce też szybkiej ścieżki kontroli granicznych, jeśli chodzi o towary transportowe koleją, drogą morską i lotniczą. Cel to zapewnienie płynnego i swobodnego przepływu towarów na jednolitym rynku.

Von der Leyen zapowiedziała ponadto uruchomienie nowego przetargu dla całej UE na zakup sprzętu do szczepień, takiego jak - na przykład - strzykawki, czy środki dezynfekcyjne.

W czwartek podczas nadzwyczajnego posiedzenia w formie wideokonferencji o problemach dotyczących pandemii koronawirusa będą rozumować przywódcy 27 państw UE. Na poprzednim szczycie, 15 października, liderzy postanowili kontynuować działania koordynacyjne, jeśli chodzi o: przepisy dotyczące kwarantanny; transgraniczne ustalanie kontaktów zakaźnych; strategie testowania; wspólną ocenę metod testowania oraz tymczasowe ograniczenie innych niż niezbędne podróży do UE.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
xiven
a kogo oni będą szczepić na wiosne jak już wszyscy będziemy mieli za sobą ten katar i wytworzone przeciwciała...

będą nam to wciskać na siłe bo tak?
ajwaja
Rosyjsjie sczepionki Vektor dla starszych i alergików, SPUTNIK-V nie daja kompli
kacji
Rosjanie w pamieci 1945, ramie w ramie w Berkinie, zatlukli brazowa zaraze,
dla Polaków zawsze OK
traderfr
Wiemy wiemy, wszystko co rosyjskie najlepsze na świecie zwłaszcza samochody, komputery, smartfony, ubrania itp... tylko jeszcze nikt na świecie tego nie zauważył.
innowierca
Klamia bo sie zamieszki zaczynaja w coraz wiecej krajow.Dopiero co pisali ze na szczepionke nie ma co liczyc przed jesienia 2021.
grzegorzkubik
Jedno co mogę napisać. Po kilku latach nauki z dobrych kanałów na YT ja żadnych szczepionek nie przyjmuję.
bankster-kreator
Niech sobie sami w od byt wstrzykną tą szczepionkę na wiosnę. Każdy wie, że szczepionka powinna być przynajmniej 5 lat testowana na osobnikach ochotnikach. Zanim w ogóle zostanie wprowadzona na rynek.
grab
To się zgłoś do testów albo umieraj.
darius19
nie bedzie przymusu sie szczecpic
atx
no i już nadchodzi szczepienie byle czym ...
pozostaje już tylko się gdzieś zaszyć
ma ktoś wolną jaskinie do wynajęcia ...jak w ogóle jest sytuacjia na rynku jaskin?
samsza
Ostatecznie zaszczepią placebo, żeby ludzie się uspokoili

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki