REKLAMA

KE wzywa Irlandię do poluzowania ograniczeń antyepidemicznych

2021-04-16 17:41
publikacja
2021-04-16 17:41
fot. Everyonephoto Studio / Shutterstock

W piątek Komisja Europejska wezwała Irlandię do zastosowania mniej restrykcyjnych środków antyepidemicznych niż system obowiązkowej kwarantanny w hotelach dla osób przyjeżdżających z określonej listy państw. Zażądała też wyjaśnień, dlaczego niektóre kraje członkowskie UE są na tej liście.

Irlandia jest jedynym spośród 27 krajów Unii, który zmusza przybywających z niektórych państw do płacenia prawie 2 tys. euro za poddanie się nawet 14-dniowej kwarantannie w zabezpieczonych hotelach. W tym tygodniu na czarną listę wyznaczonych państw trafiły m.in. Belgia, Francja, Włochy i Luksemburg. Wcześniej znalazła się tam Austria. Oprócz tego jest na niej wiele innych krajów świata, np. RPA, Kanada, USA, Brazylia, Argentyna, czy Ukraina.

Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand poinformował, że KE wysłała do Dublina list, domagając się wyjaśnień.

"Komisja ma wątpliwości co do zgodności tego środka z ogólnymi zasadami prawa UE, w szczególności zasadą proporcjonalności i niedyskryminacji" - powiedział rzecznik.

"Komisja uważa, że cel Irlandii, którym jest ochrona zdrowia publicznego podczas pandemii, można osiągnąć za pomocą mniej restrykcyjnych środków" - dodał.

Skrytykował też fakt, że Irlandia nie przewidziała wyjątków dla niezbędnych podróży z państw na liście.

Dublin przekonuje, że głównym kryterium dodawania krajów do listy jest występowanie w ich nowych wariantów koronawirusa.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki