KE: wzrost gospodarczy oczekiwany w tym roku w całej UE

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis powiedział w czwartek, że według prognoz w tym roku, po raz pierwszy od kryzysu finansowego, we wszystkich 28 państwach UE zostanie odnotowany wzrost gospodarczy, choć może być bardzo powolny.

KE: wzrost gospodarczy oczekiwany w tym roku w całej UE (fot. iStockphoto / Thinkstock)

"Jeśli chodzi o ogólną sytuację gospodarczą UE, mamy zarówno dobre, jak i złe wieści. Dobre wieści są takie, że oczekuje się, iż wszystkie 28 państw członkowskich wykaże w tym roku wzrost gospodarczy, po raz pierwszy po latach kryzysu" - powiedział Dombrovskis, były premier Łotwy, w wywiadzie dla łotewskiej telewizji publicznej.

"Złe wieści są takie, że UE może realizować scenariusz bardzo powolnego wzrostu gospodarczego, a nawet stagnacji" - powiedział.

Z tego powodu - dodał - gospodarczym priorytetem Łotwy, która w pierwszym półroczu 2015 r. sprawuje prezydencję w Radzie UE, będzie "promowanie konkurencyjności Unii i wspieranie wzrostu". Podobnie swe zadania w tym zakresie formułuje Komisja Europejska - przypomniał.

Odnosząc się do sytuacji Grecji i jej możliwego wyjścia ze strefy euro, Dombrovskis zaznaczył, że kraj ten musi wypełnić swe międzynarodowe zobowiązania.

"Grecja osiągnęła punkt zwrotny. Powróciła do wzrostu gospodarczego, bezrobocie zaczęło spadać, a sytuacja budżetowa się ustabilizowała" - powiedział. Dlatego ważne jest, by władze w Atenach "utrzymały ten trend (...) i uniknęły powrotu do finansowej niestabilności".

O przyszłości Grecji zdecydują jej mieszkańcy w przewidzianych na 25 stycznia przedterminowych wyborach parlamentarnych - dodał.

Zwołanie wyborów okazało się konieczne, gdy pod koniec grudnia parlament nie zdołał wyłonić nowego prezydenta. W sondażach prowadzi skrajnie lewicowa Syriza. Ugrupowanie to domaga się renegocjacji warunków programu pomocowego, który uchronił kraj przed niewypłacalnością, a także chce się wycofać ze związanych z tym programem restrykcji budżetowych.(PAP)

akl/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil