KE: wyzwania dla finansów publicznych w Polsce

Komisja Europejska dostrzega ryzyko związane ze stanem finansów publicznych w naszym kraju. Tak wynika z unijnego raportu na temat wyzwań w polityce fiskalnej państw członkowskich.

(fot. JanKranendonk / YAY Foto)

Ryzyko, jakie według Komisji istnieje w średnio- i długoterminowej perspektywie, wynika zarówno z poziomu długu publicznego w Polsce, jak i z jego struktury. Zgodnie z prognozami Brukseli - które obejmują okres od 2015 do 2026 roku - przy braku zmian w polityce fiskalnej, Polska będzie jednym z 11 państw Unii Europejskiej, w których dług publiczny będzie cały czas rósł.

Unijni eksperci wskazują też na to, że około połowy polskiego długu jest w rękach zagranicznych kredytodawców, co z jednej strony świadczy o przekonaniu inwestorów co do dobrej sytuacji ekonomicznej kraju, ale z drugiej - sprawia, że jest on bardziej narażony na spadek zaufania do gospodarki.

Inne źródła wyzwań dla finansów publicznych w Polsce to niekorzystna sytuacja budżetowa na początku okresu, jaki brany jest pod uwagę oraz wzrastające wydatki związane ze starzeniem się społeczeństwa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Magdalena Skajewska/Bruksela/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~MacGawer

http://pl.tradingeconomics.com/poland/external-debt

! Odpowiedz
4 23 ~kos

Ten przedstawiony bilans pokazuje naszą pozycję, uzyskaną przez sprzedajnch polityków. Gdyby politycy rządzący nie wmawiali Polakom, Polska to nienormalność. Gdyby Polską rządzili fachowcy , a nie historycy i inni pseudo- humaniści, pseudo- ekonomiści: Tusk, Kopacz, Komorowski, Kwaśniewski, Miler, Wałęsa, Balcerowicz, Lewandowski i cała plejada innych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 25 ~Cesa

Trudno splacić 1.7 biliona dlugu będąc wyłącznie montownią i producentem jablek, porzeczek i lemingow. Trzeba chyba oglosic niewyplacalnosc i zacząć od zera.

! Odpowiedz
0 14 ~baca odpowiada ~Cesa

Polska ma całkowity dług(ciekawe u kogo?) ponad - 1 bilion euro, czyli nie do spłacenia ! - ch.... nam zrobią !

! Odpowiedz
0 1 ~Haha odpowiada ~baca

W dodatku zostaniesz milionerem;D

! Odpowiedz
12 3 ~DobraZmiana odpowiada ~kos

Całe szczęście, że teraz ministrem rozwoju jest historyk, ministrem finansów prawnik a premierem etnograf. Z takimi specjalistami nic nam już nie grozi.

! Odpowiedz
2 4 ~beststar odpowiada ~baca

Dlaczego nie do spłacenia? Dla nas obsługa długu to żaden problem. I on został dobrze zainwestowany. może dlatego masz w ogóle robotę i co do gara włożyć a jednocześnie płacisz podatki z których dług jest spłacany?

! Odpowiedz
0 3 ~beststar odpowiada ~Cesa

Nie ważne z czego są dochody , ważne żeby były i jakie jaki generujemy PKB.

! Odpowiedz
0 2 ~pa odpowiada ~beststar

Bałamutne PKB wynika właśnie z tych kredytów, a "obsługa długu" to coś zupełnie innego niż "spłata długu". Czy zadłużenie zostało "dobrze zainwestowane" to temat na inna rozmowę, ale może sam zacznij od rentowności takich "inwestycji", jak stadion narodowy, nieistniejące, wirtualne startupy czy inne renowacje starówek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~beststar odpowiada ~pa

PKB nie jest bałamutny. On pokazuje jak Polska rośnie. Że właśnie dług został dobrze spożytkowany bo gdyby nie to Polska nie wyglądałaby tak jak wygląda. Nasze inwestycje to setki miliardów złotych a Ty oczywiście wytkniesz jedną inwestycje za marne 2 mld która zresztą przynosi już zysk żeby pokazać coś co sensu nie ma, a przede wszystkim nie nie jest w zgodzie z rzeczywistością. Zresztą czy wielka już Warszawa nie powinna mieć takiego obiektu? Renowacje starówek i całą masę innych takich finansuje w 80% UE. Nie brać?To pokazuje co ci w duszy gra.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl