WAŻNE

KE wskazuje na problemy z migracją i bezpieczeństwem u sąsiadów ze wschodu

2020-07-10 17:11
publikacja
2020-07-10 17:11
fot. Yannis Kolesidis / FORUM

Kraje Bałkanów Zachodnich oraz Partnerstwa Wschodniego spełniają wymogli liberalizacji wizowej, choć nie są wolne od problemów dotyczących m.in. korupcji na wysokim szczeblu i nielegalnej migracji - stwierdziła Komisja Europejska w opublikowanym piątek raporcie.

Sprawozdanie odnosi się do spełniania wymogów dotyczących liberalizacji reżimu wizowego przez Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Macedonię Północną i Serbię, a także Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. W ocenie wskazano, że kraje te nadal są pozytywnie oceniane, a ruch bezwizowy przynosi korzyści gospodarcze, społeczne i kulturalne zarówno państwom unijnym, jak i krajom partnerskim. Raport zwraca jednak uwagę, że w obszarach bezpieczeństwa i migracji potrzebna jest poprawa.

"W coraz bardziej mobilnym świecie UE stara się o uczciwą i uporządkowaną mobilność, a pod tym względem bezwizowe podróże z naszym partnerami z Bałkanów Zachodnich i krajów Partnerstwa Wschodniego są znaczącym osiągnięciem. Podróżowanie bez wiz wiąże się jednak z obowiązkami i konieczne są ciągłe wysiłki w celu ograniczenia nielegalnej migracji oraz walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną" - oświadczył wiceszef KE Margaritis Schinas.

UE oferuje ruch bezwizowy dla obywateli Czarnogóry, Serbii i Macedonii Północnej od grudnia 2009 r. W przypadku obywateli Albanii oraz Bośni i Hercegowiny podróżowanie bezwizowe jest możliwe od końca 2010 r. Dla Mołdawii ułatwienia obowiązują od kwietnia 2014 r., dla Gruzji w marca 2017 r., a dla Ukrainy od czerwcu 2017 r.

Komisja oceniała, że wszystkie te kraje podejmują działania, by rozwiązywać problemy związane z nielegalną migracją i ochroną granic. "Koordynacja między organami granicznymi oraz współpraca w zakresie readmisji i powrotów ze wszystkimi państwa Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego pozostaje pozytywna. Zdecydowana większość obywateli z krajów bezwizowych to podróżujący w dobrej wierze posiadający uzasadnione podstawy do przyjazdu do UE" - zaznaczyła KE.

Choć liczba nieuzasadnionych wniosków o azyl z tych państw spadła, łącznie nadal jest ich - zdaniem KE - za dużo, zwłaszcza z Albanii i Gruzji. Raport podkreśla, że wzrosła też nielegalna migracja obywateli z wielu ocenianych krajów.

W niektórych państwach Bałkanów Zachodnich, zwłaszcza w Bośni i Hercegowinie, niewystarczające są możliwości przyjmowania zarówno osób ubiegających się o azyl, jak i osób podlegających procedurze powrotu. Urzędnicy z Brukseli uważają, że wzmocnieniu współpracy granicznej i zapobiegniu nieuprawnionemu wjazdowi pomoże wdrożenie umów o statusie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) między krajami Bałkanów Zachodnich a UE.

Raport zwraca uwagę, że w większości ocenianych państw nadal działają zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się handlem nielegalną bronią palną i różnymi nielegalnymi towarami, zwłaszcza narkotykami i tytoniem. Komisja oczekuje zintensyfikowania współpracy operacyjnej tych krajów z agencjami UE, by zająć się tą kwestią.

Innym problemem wszystkich krajach jest też korupcja na wysokim szczeblu. Przez oszustwa bankowe na wysokim poziomie ucierpiały zwłaszcza Mołdawia i Ukraina. Stało się to przy niewielkim postępie w ściganiu osób zaangażowanych w procedery przestępcze oraz w odzyskiwaniu skradzionego mienia. "W Mołdawii podjęto ważne działania, ale wysiłki te należy w pełni wdrożyć i kontynuować. Na Ukrainie ważne jest zabezpieczenie i dalsze wzmocnienie niezależności instytucji antykorupcyjnych, w tym poprzez zagwarantowanie niepolitycznych i merytorycznych procedur mianowania na stanowiska kierownicze" - podkreśliła KE.

Ocena KE dotyczy krajów, które pomyślnie zakończyły dialog w sprawie liberalizacji reżimu wizowego.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki