REKLAMA

KE uruchamia wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE w sprawie ochrony radiologicznej

2020-02-12 13:01
publikacja
2020-02-12 13:01
fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP

Komisja Europejska wszczęła w środę wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE w sprawie wprowadzenia do polskiego ustawodawstwa unijnych regulacji dotyczących ochrony radiologicznej.

Polska ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na zastrzeżenia przedstawione przez KE, w przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o przejściu do kolejnego etapu procedury naruszeniowej.

KE wezwała Polskę do pełnego wdrożenia w prawie krajowym dyrektywy dotyczącej podstawowych norm bezpieczeństwa. Państwa członkowskie UE były zobowiązane do tego do 6 lutego 2018 roku, ale - jak podała Komisja - Polska nie dokonała transpozycji przepisów w całości.

Dyrektywa w sprawie podstawowych norm bezpieczeństwa unowocześnia i konsoliduje unijne przepisy dotyczące ochrony przed promieniowaniem. Ustanawia ona również podstawowe normy bezpieczeństwa w celu ochrony pracowników, pacjentów i ogółu społeczeństwa przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na działanie promieniowania jonizującego.

Obejmuje ona również przepisy dotyczące gotowości na wypadek sytuacji wyjątkowych i reagowania na nie, które to przepisy zaostrzono po awarii w elektrowni jądrowej w Fukushimie w 2011 roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki