KE uchyliła immunitet szefowi unijnego urzędu ds. korupcji

2016-03-11 17:08
publikacja
2016-03-11 17:08
YAY Foto

Komisja Europejska uchyliła immunitet szefowi unijnego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych - OLAF. Ma to związek z zarzutami stawianymi Giovanniemu Kesslerowi, dotyczącymi jego działań podczas głośnego skandalu korupcyjnego.

Kessler jest podejrzewany o podsłuchanie rozmowy telefonicznej między świadkami w postępowaniu prowadzonym kilka lat temu przez OLAF wobec Johna Dallego. Śledczy badali wtedy, czy ówczesny komisarz ds. zdrowia wiedział o próbie wyłudzenia pieniędzy od spółki tytoniowej przez maltańskiego biznesmena, który powoływał się na kontakty z komisarzem. Afera doprowadziła do dymisji Dallego.

Dziś Komisja zajęła się sprawą szefa urzędu, który aferą się zajmował. Belgijskie władze kilkakrotnie zwracały się z wnioskiem do Komisji Europejskiej o uchylenie immunitetu Kesslerowi, by móc przyjrzeć się zarzutom związanym z podsłuchami. Jak poinformował rzecznik Komisji Margaritis Schinas, kilka dni temu Bruksela wyraziła taką zgodę. Komisja uznała, że uchylenie immunitetu wysokiej rangi urzędnikowi Komisji było uzasadnione z uwagi na dowody, zebrane przez belgijską prokuraturę - powiedział Margaritis Schinas. Dodał, że decyzja ta nie kwestionuje domniemania niewinności Kesslera. Niektórzy europosłowie twierdzą, że szef unijnego urzędu powinien podać się do dymisji.

Informacyjna Agencja Radiowa/Magdalena Skajewska/Bruksela/em/wkrz

Źródło:IAR
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki