KE uchyliła immunitet szefowi unijnego urzędu ds. korupcji

Komisja Europejska uchyliła immunitet szefowi unijnego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych - OLAF. Ma to związek z zarzutami stawianymi Giovanniemu Kesslerowi, dotyczącymi jego działań podczas głośnego skandalu korupcyjnego.

Kessler jest podejrzewany o podsłuchanie rozmowy telefonicznej między świadkami w postępowaniu prowadzonym kilka lat temu przez OLAF wobec Johna Dallego. Śledczy badali wtedy, czy ówczesny komisarz ds. zdrowia wiedział o próbie wyłudzenia pieniędzy od spółki tytoniowej przez maltańskiego biznesmena, który powoływał się na kontakty z komisarzem. Afera doprowadziła do dymisji Dallego.

Dziś Komisja zajęła się sprawą szefa urzędu, który aferą się zajmował. Belgijskie władze kilkakrotnie zwracały się z wnioskiem do Komisji Europejskiej o uchylenie immunitetu Kesslerowi, by móc przyjrzeć się zarzutom związanym z podsłuchami. Jak poinformował rzecznik Komisji Margaritis Schinas, kilka dni temu Bruksela wyraziła taką zgodę. Komisja uznała, że uchylenie immunitetu wysokiej rangi urzędnikowi Komisji było uzasadnione z uwagi na dowody, zebrane przez belgijską prokuraturę - powiedział Margaritis Schinas. Dodał, że decyzja ta nie kwestionuje domniemania niewinności Kesslera. Niektórzy europosłowie twierdzą, że szef unijnego urzędu powinien podać się do dymisji.

Informacyjna Agencja Radiowa/Magdalena Skajewska/Bruksela/em/wkrz

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil