REKLAMA

KE reaguje na informacje o obecności pestycydów w lodach Milka

2021-07-28 16:27
publikacja
2021-07-28 16:27
KE reaguje na informacje o obecności pestycydów w lodach Milka
KE reaguje na informacje o obecności pestycydów w lodach Milka
/ thetaXstock

Komisja Europejska zareagowała w środę - na prośbę PAP - na informacje o wycofywaniu ze sklepów niektórych produktów firmy Froneri. Bezpieczeństwo produktów spożywczych wprowadzanych na rynki UE ma ogromne znaczenie dla KE - zapewnił rzecznik Komisji zajmujący się bezpieczeństwem żywności, Stefan De Keersmaecker.

Firma Froneri poinformowała o wycofywaniu części swoich produktów marki Milka w Polsce z powodu obecności w nich pestycydu - tlenku etylenu (ETO) - w stężeniu niezgodnym z normami Unii Europejskiej. Z informacji uzyskanych przez portal Polsatnews podobne problemy wystąpiły również w 15 innych krajach UE.

"Stabilizatory roślinne stosowane w zakładach Froneri w Polsce są dostarczane jako mieszanka różnych substancji stabilizujących i używane są w bardzo małych ilościach w produkcji naszych produktów lodowych, więc stężenie tlenku etylenu w gotowych produktach lodowych jest śladowe i prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka związanego z bezpieczeństwem żywności jest bardzo niskie. Niemniej kwestia ta przyczyniła się do powstałej niezgodności natury prawnej dotyczącej poziomu tlenku etylenu, który jest dopuszczalny w krajach UE. W związku z tym zdecydowaliśmy się na działanie prewencyjne poprzez wycofanie części produktów zawierających kwestionowaną substancję i zapewniając najwyższy, możliwy poziom ochrony konsumentów" - poinformował w specjalnym komunikacie polski oddział przedsiębiorstwa.

Do całej sprawy, na prośbę PAP, odniosła się Komisja Europejska.

"Bezpieczeństwo produktów spożywczych wprowadzanych na rynki UE ma ogromne znaczenie dla Komisji Europejskiej. Właśnie dlatego wdrożyliśmy system, system wczesnego ostrzegania o żywności i paszach (RASFF), aby zapewnić szybką wymianę informacji przez państwa członkowskie i umożliwić ich szybką skoordynowaną reakcję w przypadku wykrycia zagrożeń dla zdrowia publicznego" - oznajmił Stefan De Keersmaecker.

"Po wykryciu tlenku etylenu (ETO), pestycydu zakazanego w UE, w dodatku do żywności używanym do produkcji produktów przetworzonych, zwłaszcza lodów, Komisja odbyła trzy spotkania z państwami członkowskimi w celu wypracowania wspólnego podejścia w tym temacie. Stanowisko Komisji, poparte przez wszystkie państwa członkowskie, jest takie, że produkty spożywcze, o których wiadomo, że zostały wyprodukowane z dodatkiem mączki chleba świętojańskiego (E410), w której stwierdzono zanieczyszczenie ETO, należy wycofać z rynku i odzyskać od konsumentów" - dodał.

Z informacji uzyskanych przez Polsatnews wynika, że ten sam problem wystąpił oprócz Polski również we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, na Malcie, w Danii, Portugalii, Andorze, Austrii, Holandii, Belgii, Grecji, Cyprze i Rumunii.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Żywność

Komentarze (4)

dodaj komentarz
obserwator62
A obok mnie rolnicy właśnie pryskają na niektórych polach tuż przed zbiorem zboża i rzepak prawdopodobnie randapem, bo nierówno dojrzewa. Później kupujemy olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia i pieczywo z glifosatem - zdrową polską żywność. Jestem ciekawy, czy nasze laboratoria to kontrolują ?
lorelie
żeby nie poszło info z PAP to zanietli by sprawę pod dywan.
darius19
jakos nie ma krytycznych uwag w temacie ochrony zywnosci na poziomie unijnym. Eurosceptycy zdecydowanie widza tylko wady. Niekiedy nawet "nienawisc" poparta teoriami spiskowymi.
kenn
A zastanawiałeś się kiedyś, co jesz (naprawdę, a nie co na opakowaniach Ci wciskają)?

Czy ty tylko funkcjonujesz na zasadzie: "ja tam żyję, nie wiem o czym gadacie" :P

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki