REKLAMA

KE pyta rząd Węgier o reformę sądownictwa. Pieniądze z funduszu spójności mogą popłynąć za kilka miesięcy

2023-09-27 16:27
publikacja
2023-09-27 16:27

Komisja Europejska wysłała na początku tygodnia dziewięć zapytań do rządu Węgier w sprawie wdrażania reformy sądownictwa. Jeśli gabinet Viktora Orbana udzieli satysfakcjonujących odpowiedzi, to środki z funduszu spójności mogą popłynąć już za kilka miesięcy – napisał dziennik „Nepszava”, powołując się na swoje źródła w Brukseli.

KE pyta rząd Węgier o reformę sądownictwa. Pieniądze z funduszu spójności mogą popłynąć za kilka miesięcy
KE pyta rząd Węgier o reformę sądownictwa. Pieniądze z funduszu spójności mogą popłynąć za kilka miesięcy
fot. JOHANNA GERON / / Reuters

Jak zaznacza węgierski dziennik, wdrożenie reformy sądownictwa zgodnie z oczekiwaniami KE powinno odblokować 13 mld z 22 mld euro funduszy spójności, które są przewidziane dla Węgier w latach 2021-2027.

„Pod koniec lipca rząd Orbana wysłał do Brukseli pierwsze faktury na kwotę 238 mln euro, z czego UE będzie musiała sfinansować 202 mln euro. KE ma trzy miesiące od daty otrzymania faktur na ocenę, czy warunki wypłaty środków zostały spełnione, a następnie dwa miesiące na przekazanie pieniędzy” – pisze "Nepszava".

Wymagane przez KE reformy dotyczą m.in. zwiększenia uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa oraz niezależności Kurii (sądu najwyższego). Pod koniec kwietnia ówczesna minister sprawiedliwości Judit Varga poinformowała, że rząd Węgier i KE osiągnęły techniczne porozumienie w sprawie pakietu reform dotyczącego sądownictwa.

Pozostałe 9 mld euro z funduszu spójności również są tymczasowo zablokowane – zaznacza „Nepszava”. Z powodu korupcji rząd w Budapeszcie czeka na odmrożenie 6,3 mld euro, a kolejne 2,6 mld euro jest wstrzymane z powodu "przepisów ograniczających wolność akademicką, prawa gejów i prawa migrantów".

Węgry czekają również na wypłatę 5,8 mld euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Przekazanie środków zależy jednak od 27 warunków, określanych „super kamieniami milowymi”, z których wiele czeka jeszcze na spełnienie.

Pod koniec sierpnia rząd Węgier złożył również wniosek o pożyczkę w wysokości 3,9 mld euro z funduszu odbudowy – informuje „Nepszava”.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
karbinadel
U nas Ziobro od ośmiu lat "reformuje", dzięki czemu postępowania sądowe trwają dwa razy dłużej niż przed jego dojściem do koryta
nasch_tschalnik
Stop faszystom, narodowym socjalistom i populistom!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomkooo
upokarzajace to jest to, ze demokratycznie wybrane wladze daza do autokracji albo totalitaryzmu, a obywatele nie maja nic do powiedzenia. upokarzajace, ze unia musi dbac o interesy narodu, zamiast samego narodu

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki