REKLAMA

KE przyjęła projekt ws. wymiany hrywny przez osoby uciekające z Ukrainy

2022-04-01 19:03
publikacja
2022-04-01 19:03
KE przyjęła projekt ws. wymiany hrywny przez osoby uciekające z Ukrainy
KE przyjęła projekt ws. wymiany hrywny przez osoby uciekające z Ukrainy
fot. Kamil Zajaczkowski / / Shutterstock

Komisja Europejska w piątek przyjęła projekt w sprawie wymiany banknotów hrywny na waluty przyjmujących państw UE przez osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. To uzupełnienie pomocy humanitarnej udzielanej przez UE osobom uciekającym z Ukrainy, w szczególności podczas ich podróży na terytorium Wspólnoty.

Wniosek musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę. Według informacji PAP Komisja jest w kontakcie z prezydencją francuską w Radzie UE, aby nadać sprawie status priorytetowy.

Od początku zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę ponad 3,8 mln osób uciekających przed wojną przeciwko Ukrainie przybyło do UE.

Jedną z najpilniejszych potrzeb uchodźców jest możliwość wymiany posiadanych przez nich banknotów hrywny na walutę kraju przyjmującego. Piątkowy wniosek ma promować skoordynowane podejście wszystkich państw unijnych, aby zapewnić uchodźcom z Ukrainy takie same warunki wymiany banknotów hrywny na walutę lokalną niezależnie od tego, które państwo członkowskie przyjmuje te osoby.

Podejście to było konieczne z uwagi na fakt, że Narodowy Bank Ukrainy musiał zawiesić wymianę banknotów hrywny na inne waluty, aby chronić ograniczone rezerwy walutowe kraju. W związku z tym instytucje kredytowe w państwach członkowskich UE nie były skłonne do dokonywania wymiany ze względu na ograniczoną wymienialność banknotów hrywny i ekspozycję na ryzyko walutowe.

Niektóre państwa członkowskie rozważają wprowadzenie programów krajowych, które wspierałyby wymianę hrywny w ilości ograniczonej na osobę, a celem Komisji jest promowanie spójnego podejścia do takich programów.

Programy powinny przewidywać maksymalny limit 10 tys. hrywien na osobę, bez opłat, a wymiana powinna odbywać się po oficjalnym kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Ukrainy. Okres obowiązywania programów powinien wynosić co najmniej trzy miesiące.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (6)

dodaj komentarz
talmud
jak można ograniczać wymianę chrywny do 10 tyś ??........skandal podwójne standardy brak szacunku dla chrywyny......musi byc ...BEZLIMITOWO.....rofl
darius19
"dzejms" etatowy propagandzista Putina. Przeczytajcie jego komentarze. Dno kompletne. Jego chlebodawca nas w to szambo wpedzil, a jego kraj jest bandycki. Na Ukrainie niezwyciezona Armia Czerwona morduje i niszczy. Jak Hitler.
trolley
Mógłby cię już oficer prowadzący wymienić na kogoś innego bo nudny jesteś i nic nie wnosisz.
dzejms
I dziwne że inflacja w strefie euro skoro dodrukowują pierdyliony i stać ich na bzdety? Najlepiej tęczowe inwestycje. Co tam zielone - tęczowe, sodomickie.
darius19
ladny gest. Ja tez wspomagam Ukraine. Rosja to kraj bandycki, a Putin nam/im niezle szambo zgotowal. Trolle sie wsciekna.
dzejms
Ty tego gestu nie robisz tylko łoisz szekle.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki