REKLAMA

KE przyjęła projekt nowych sankcji wobec Rosji. Wśród nich jest zakaz importu rosyjskiego złota

2022-07-15 15:25, akt.2022-07-15 16:12
publikacja
2022-07-15 15:25
aktualizacja
2022-07-15 16:12

Komisja Europejska przyjęła projekt nowych sankcji wobec Rosji. Zakłada on zakaz importu rosyjskiego złota i wzmacnia jednocześnie kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii. Aby wejść w życie, projekt będzie musiał zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie.

KE przyjęła projekt nowych sankcji wobec Rosji. Wśród nich jest zakaz importu rosyjskiego złota
KE przyjęła projekt nowych sankcji wobec Rosji. Wśród nich jest zakaz importu rosyjskiego złota
fot. Pool / / Reuters

„Brutalna wojna Rosji z Ukrainą trwa nieprzerwanie. Dlatego proponujemy dziś zaostrzenie naszych mocnych unijnych sankcji wobec Kremla, skuteczniejsze ich egzekwowanie i przedłużenie do stycznia 2023 roku. Moskwa musi nadal płacić wysoką cenę za swoją agresję” - powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Pakiet zakłada także wpisanie kolejnych osób powiązanych z Kremlem na unijne listy sankcyjne. Projekt ma też doprecyzować zakres niektórych sankcji finansowych i gospodarczych.

Komisja proponuje też przedłużenie obecnych sankcji UE o sześć miesięcy, do następnego przeglądu pod koniec stycznia 2023 r.

Po przyjęciu w piątek projektu pakietu sankcji KE nie pracuje nad kolejnym

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczowicz powiedział w piątek na nieformalnym spotkaniu ministrów do spraw europejskich Unii Europejskiej, że po przyjęciu projektu nowego pakietu sankcji, Komisja i państwa członkowskie nie pracują nad kolejnym.

Komisja Europejska przyjęła w piątek projekt nowych sankcji wobec Rosji. Zakłada on zakaz importu rosyjskiego złota i wzmacnia jednocześnie kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii. Projekt, aby wejść w życie, będzie musiał zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie.

Szefczowicz wyjaśnił w Pradze, gdzie uczestniczył w piątek w nieformalnym posiedzeniu ministrów do spraw europejskich UE, że projekt dostosowuje regulacje unijne do restrykcji proponowanych m.in. przez państwa grupy G7. Powiedział też, że prace nad kolejnym pakietem sankcji będą się toczyć jesienią. Wiceszef KE poinformował zebranych w Pradze ministrów spraw europejskich UE, że Komisja w przyszłym tygodniu zaproponuje sposoby na skoordynowane postępowanie w przypadku przerwania dostaw rosyjskiego gazu i w celu zapewnienia solidarności i ochrony jednolitego rynku. „Nie będziemy zakładnikami Kremla w kwestiach energetycznych”, oświadczył.

Ministrowie do spraw europejskich, czyli Rada do Spraw Ogólnych UE (GAC) rozmawiali także o proponowanej przez Parlament Europejski zmianie zasad wyborów eurodeputowanych. Zdaniem przewodniczącego piątkowym obradom czeskiego ministra Mikulasza Beka nie będzie szybkiego porozumienia w tej sprawie, bo kraje członkowskie potrzebują więcej czasu na wewnętrzną polityczną debatę oraz na dyskusję między sobą. Kraje dzieli np. wprowadzenie tzw. spitzenkandidaten (czyli wyboru głównych kandydatów) przy ustalaniu składu Komisji Europejskiej. Część członków Unii uważa też, że zmiany kolidują z europejskimi traktatami. Zdaniem Beka w GAC nie ma także zgody co do zmian w zasadzie jednomyślnego głosowania w Radzie Europejskiej.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ tebe/

Pakiet, jak podała KE, zawiera też przepisy mające na celu zwiększenie pewności prawa przy egzekwowaniu sankcji przez państwa członkowskie. Ponadto dopasowuje sankcje UE do restrykcji unijnych sojuszników i partnerów, w szczególności w G7.

KE podała, że projekt sankcji "w żaden sposób nie dotyczy handlu produktami rolnymi między krajami trzecimi a Rosją".

Propozycja w kolejnym kroku zostanie omówiona przez państwa członkowskie w Radzie w celu jej przyjęcia.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (31)

dodaj komentarz
innowierca
a o kryzysie zaufania obywateli Europy do wladz EU, dalej w "wolnych" mediach NIC? - a ludzie od drozyzny-czyli ZIELONEGO LADU dalej na stanowiskach, nawet po tym, kiedy "zielony" lad okazal sie NWO wprowadzanym eksperymentalnie, na poczatku w Europie.
od_redakcji
Ludzie kształtujący nasza rzeczywistość, sterujący rynkami akcji, załamujący gospodarki, niszczący waluty, podsycający wojnę na Ukrainie, destabilizujący wszystko, nakładający sankcje, uderzające w ich samych, prześladują rozumnych, kreują inflacje, za pomocą dodruku i rozdawnictwa dla swojego elektoratu, wprowadzają skłócanie Ludzie kształtujący nasza rzeczywistość, sterujący rynkami akcji, załamujący gospodarki, niszczący waluty, podsycający wojnę na Ukrainie, destabilizujący wszystko, nakładający sankcje, uderzające w ich samych, prześladują rozumnych, kreują inflacje, za pomocą dodruku i rozdawnictwa dla swojego elektoratu, wprowadzają skłócanie i podziały w narodach i wszystko, co w ich mniemaniu może mieć wpływ na destabilizacje zachodniego świata, tresują nas pandemiami i prawdopodobnie napędzą kolejną, że nie wspomnę o broni biologicznej.
I kiedy przechodzisz z założenia, że ​​są prokurentami zła do zaakceptowania, że robią to celowo, w celu zmiany systemu, jaki znamy i odwrócenia uwagi, do jakiego szaleństwa, tragedii i zadłużenia obecnie już doprowadzili świat. Świat zaczyna nabierać sensu. Dodatkowo: Jak słyszę, co oni wygadują, to aż się bramy świata szpitali psychiatrycznych, same otwierają z napisami Welcome new patients. Jak dodasz, że Rosja i pozostałe kraje BRICK( Obecnie Saudowie dołączają) kompletnie nie potrzebują już uczestniczyć więcej w tym przekręconym systemie tych szurniętych ludzi. To zaczynasz się czuć niespokojnie, z odczuciem, że jesteś oszukiwany. Pozdrawiam mordeczki ..

midas69

- Może w ramach sankcji zaczniemy rozbierać NS i NS2?
- nie nie, tak to nie!!
- XD
jaszczura
Ajwaj, wiele wcieleń macie towarzyszu.
bankster-kreator
Czy EU jest sadomasochistą?
jaszczura
Wania, wasza troska o Unię wzrusza.
niedziela16
Dobrze! kupią je Amerykanie poprzez słupy po zaniżonej cenie. Im szybciej, tym lepiej.
A jak kupią Azjaci, to na jedno wyjdzie, tylko trochę się opóźni. Reset już za pół wieku. Tylko przebiegnie zupełnie inaczej niż wieszczą golbugowie. Złoto można mieć - ale liczyć, że da zarobić? Nie ma takiej możliwości - najwyżej nie da stracić
Dobrze! kupią je Amerykanie poprzez słupy po zaniżonej cenie. Im szybciej, tym lepiej.
A jak kupią Azjaci, to na jedno wyjdzie, tylko trochę się opóźni. Reset już za pół wieku. Tylko przebiegnie zupełnie inaczej niż wieszczą golbugowie. Złoto można mieć - ale liczyć, że da zarobić? Nie ma takiej możliwości - najwyżej nie da stracić - co najwyżej!
pstrzezek
a co na to twój "monsz stanu"? ;)
niedziela162021-09-15 14:52
Państwowiec, patriota, mąż stanu - oczerniany, pomawiany, fałszywie oskarżany, obrażany - zawsze ponad gównażerią wszelkiej maści. Chapeau bas Panie Prezesie!!!
tecdswv4t odpowiada pstrzezek
Rzeź wołyńska – ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP (w czasie wojny należącego do Komisariatu Rzeszy Ukraina), podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od Rzeź wołyńska – ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP (w czasie wojny należącego do Komisariatu Rzeszy Ukraina), podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1945.

Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców.

Analogiczne ludobójstwo zostało przeprowadzone przez oddziały UPA w pierwszej połowie 1944 roku na terenie sąsiadujących z Wołyniem województw: lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego, określanych w historiografii mianem Galicji Wschodniej bądź Małopolski Wschodniej. Stąd też niekiedy obie zbrodnie bywają traktowane jako jedna i określane wspólną nazwą zbrodni (rzezi) wołyńsko-galicyjskiej lub wołyńsko-małopolskiej.
zgadujzgadula odpowiada tecdswv4t
ok co dalej?

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki