REKLAMA

KE przygotowuje postępowanie przeciwko Niemcom ws. skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny

2021-06-08 18:06, akt.2021-06-08 20:02
publikacja
2021-06-08 18:06
aktualizacja
2021-06-08 20:02
KE przygotowuje postępowanie przeciwko Niemcom ws. skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny
KE przygotowuje postępowanie przeciwko Niemcom ws. skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny
/ FORUM

Komisja Europejska przygotowuje przeciwko Niemcom postępowanie w sprawie "uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego" w związku z kontrowersyjnym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe dotyczącym skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny za wiele miliardów euro - podała we wtorek dpa.

Jak dowiedziała się we wtorek w Brukseli w kręgach unijnych niemiecka agencja prasowa dpa, formalna decyzja w sprawie postępowania powinna zapaść do środy.

Niemcy miałyby wtedy kilka miesięcy na pisemne ustosunkowanie się do zastrzeżeń Komisji Europejskiej. Jeżeli w trakcie postępowania obawy KE nie zostaną rozwiane, może ona pozwać Niemcy przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu. KE jest odpowiedzialna za monitorowanie prawa unijnego we wspólnocie.

Niemiecki Trybunału Konstytucyjny z Karlsruhe w 2020 roku uznał wyrok TSUE co do Europejskiego Banku Centralnego za przekroczenie kompetencji.

W orzeczeniu z maja 2020 r. niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uznał zasadność większości zarzutów zawartych w skierowanych do niego pozwach, żądających uznania za nielegalną prowadzonej od 2015 roku przez EBC akcji skupywania obligacji skarbowych krajów strefy euro. Zgodnie z sentencją orzeczenia, EBC przekroczył w ten sposób swe kompetencje, a niemiecki rząd i Bundestag, które biernie się temu przyglądały, naruszyły konstytucyjne prawa obywateli.

Sędziowie niemieckiego trybunału sprzeciwili się w ten sposób wydanemu w grudniu 2018 roku przez TSUE wyrokowi akceptującemu działania EBC. Ich zdaniem, orzeczenie TSUE "absolutnie nie podlega już wykonaniu w Niemczech".

Szefowa KE Ursula von der Leyen krótko po orzeczeniu zapowiedziała, że rozważy podjęcie kroków prawnych przeciwko Niemcom. Istniała wówczas obawa, że inne kraje mogą pójść za przykładem niemieckich sędziów konstytucyjnych i w przyszłości również ignorować orzeczenia TSUE.

"Traktuję tę sprawę bardzo poważnie" - podkreślała von der Leyen w maju 2020 roku, zaznaczając trzy podstawowe łączące się ze sprawą zasady: polityka pieniężna należy wyłącznie do UE; prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym; orzeczenia TSUE są wiążące dla sądów krajowych. "Ostatnie słowo w sprawie prawa UE zawsze wypowiadane jest w Luksemburgu. Nigdzie indziej" - mówiła przewodnicząca KE.

Nieoficjalnie: KE ma wszcząć w środę postępowanie przeciw Niemcom w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego

Informację niemieckiej agencji dpa potwierdził w rozmowie z PAP wysokiej rangi urzędnik KE, prosząc o zachowanie anonimowości.

"Wyrok stanowi niebezpieczny precedens dla prawa unijnego, zarówno w odniesieniu do praktyki niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, jak i w odniesieniu do sądów najwyższych i konstytucyjnych innych krajów członkowskich" – podało anonimowe źródło cytowane przez dpa. Komisja uważa, że niemiecki Trybunał zakwestionował prymat TSUE.

Pod koniec kwietnia br. wiceszefowa KE Viera Jourova przyznała, że Komisja ma "wielki ból głowy" z wyrokiem niemieckiego Trybunału.

"Nadal dyskutujemy z władzami niemieckimi, jak z tego wyjść, bo Komisja Europejska musi jakoś na to zareagować" - oznajmiła.

"Zawsze będę powtarzać, że musimy opierać się na prymacie prawa unijnego. Bez tego doszłoby do zupełnego podważenia wspólnej architektury prawnej w Unii. Dla mnie najczerwieńszą z czerwonych linii jest zasada, że najwyższą instancją w prawie unijnym jest TSUE" - tłumaczyła.

W pierwszym etapie procedury naruszeniowej Komisja Europejska przesyła państwu członkowskiemu wezwanie do usunięcia uchybienia, w którym zwraca się o przekazanie jej dalszych informacji. Państwo członkowskie ma zazwyczaj dwa miesiące na udzielenie szczegółowej odpowiedzi.

Z Berlina Berenika Lemańczyk, z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

bml/ adj/ tebe/ asc/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (4)

dodaj komentarz
xyzq
My tu sobie pitu-pitu pod publiczkę. Ale zarówno Niemcy jak i inne kraje mają już na koncie wyroki TSUE, które uporczywie od lat ignorują. Grecy nie wykonali aż 12 wyroków TSUE, Włosi - 9, a Hiszpanie 6. Niemcy nie wykonały 3 wyroków, Belgowie – 2, Irlandczycy – 2, a Francuzi jednego. Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/wiele-My tu sobie pitu-pitu pod publiczkę. Ale zarówno Niemcy jak i inne kraje mają już na koncie wyroki TSUE, które uporczywie od lat ignorują. Grecy nie wykonali aż 12 wyroków TSUE, Włosi - 9, a Hiszpanie 6. Niemcy nie wykonały 3 wyroków, Belgowie – 2, Irlandczycy – 2, a Francuzi jednego. Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/wiele-panstw-traktuje-trybunal-sprawiedliwosci-ue-jak-papierowego-tygrysa-6643923112458848a.html. Tak więc troska o wykonywanie wyroków TSUE spóźniona jest o jakieś 2 dekady :)
itso_argumentum_ad_ignorantiam
''prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym'' - kiedy referendum ?
drrekin
BRAWO DLA NIEMIECKIEGO FEDERALNEGO TK!!!! niezalezny od Bundestagu jak i KE!! jedyny przestrzega prawa i chroni swych obywateli przed nielegalnymi dzialaniami wladzy na szczeblu krajowym jak i UE!!! NIE DLA UE-ZSRR!!!! nie kolchozowi!!!!!!
darius19
ale jak o kase chodzi - to TAK? To sie nazywa "hipokryzja"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki