KE przedstawiła listę projektów dla realizacji unii energetycznej

KE przedstawiła w środę drugą listę projektów wspólnego zainteresowania, które mają przyczynić się do powstania unii energetycznej UE. Wśród inicjatyw, które objęte będą szybką ścieżką realizacji, są planowane połączenia energetyczne Polski z sąsiadami.

(thetaXstock)

Lista kluczowych projektów dotyczących infrastruktury energetycznej (PCI - projects of common interest) jest dołączona jako aneks do przyjętego w środę raportu o stanie unii energetycznej. Realizacja PCI ma się przyczynić do zakończenia izolacji energetycznej niektórych państw unijnych, a także do integracji regionalnych rynków w Europie.

Choć organizacje ekologiczne narzekają, że dokument pokazuje, iż UE stawia na gaz jako na podstawowe paliwo energetyczne, realizacja projektów wspólnego zainteresowania zwiększy też udział energii z odnawialnych źródeł. Tym samym - jak przekonuje KE - nastąpi spadek emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Pierwsza lista PCI, która została przedstawiona w 2013 r., zawierała 248 projektów. KE nie była jednak zadowolona z szybkości ich realizacji, dlatego zdecydowała się ją ograniczyć. Przedstawiona w środę druga lista PCI zawiera już tylko 195 pozycji. "Są one znacznie lepiej dopasowane do podstawowych założeń unii energetycznej" - przekonywał na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE Marosz Szefczovicz.

Na liście, podobnie jak na poprzedniej, jest kilkanaście dużych projektów z naszego kraju. Niektóre z niej wypadły. Utrzymało się warte ponad 500 mln euro połączenie gazowe pomiędzy Polską i Litwą (GIPL), które ma skończyć izolację energetyczną państw bałtyckich. Umowa dotycząca struktury finansowania została podpisana w ubiegłym miesiącu.

Ogólnie "polskich" projektów gazowych na liście jest pięć, elektrycznych sześć, a związanych z ropą naftową - trzy.

Do projektów wspólnego zainteresowania ponownie zaliczono planowany most energetyczny z Niemcami GerPol, który ma zwiększyć możliwości przesyłu energii elektrycznej między Polską a Niemcami. Jest też kilka projektów dotyczących naszych wewnętrznych sieci, a także projekt dotyczący montażu tzw. przesuwników fazowych na polsko-niemieckich połączeniach Krajnik-Vierraden i Mikułowa-Hagenwerder. Dzięki tym urządzeniom napływający od zachodniego sąsiada prąd, który "zapycha" polskie sieci, ma być zatrzymywany na granicy.

Specjalnym traktowaniem w ramach PCI będą się też cieszyły planowane połączenia terminali LNG w Polsce i na Chorwacji. Wśród nich są interkonektory gazowe pomiędzy Polską i Czechami (m.in. planowany przez Gaz System Stork II), a także interkonektor Polska-Słowacja. KE przychylnie patrzy też na planowaną rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu. Na liście PCI utrzymał się również projekt połączenia gazowego pomiędzy Polską i Danią (Baltic Pipe), który jest obecnie w fazie przedinwestycyjnej oraz projekt interkonektora z Niemcami.

Z projektów naftowych na liście utrzymały się terminal w Gdańsku, budowa rurociągu Brody-Adamowo i rozbudowa rurociągu pomorskiego (połączenie Plebanki koło Płocka z gdańskim terminalem przeładunkowym).

Z listy wypadł za to projekt dokończenia elektrowni - szczytowo-pompowej Młoty na Dolnym Śląsku oraz plan modernizacji punktów wejścia na rurociągu Jamal we Lwówku i Włocławku.

Projekty wspólnego zainteresowania korzystają z przyspieszonych procedur wydawania pozwoleń, lepszych warunków regulacyjnych i mogą się kwalifikować do wsparcia finansowego ze środków instrumentu "Łącząc Europę". W ramach tego instrumentu przeznaczono 5,35 mld euro na transeuropejską infrastrukturę energetyczną w latach 20142020. Środki te pomogą szybciej wdrożyć projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania i uczynić je bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów.

Z pierwszej listy PCI do końca 2015 r. zrealizowanych będzie 13 projektów. 62 kolejne mają być ukończone do 2018 r. Lista ma być aktualizowana co dwa lata.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ kot/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil