KE proponuje zniesienie wiz dla obywateli Gruzji

Komisja Europejska zaproponowała w środę zniesienie przez UE wiz krótkoterminowych dla obywateli Gruzji - poinformował w Brukseli unijny komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos.

KE proponuje zniesienie wiz dla obywateli Gruzji
KE proponuje zniesienie wiz dla obywateli Gruzji (fot. alex_garaev / YAY Foto)

Z kolei Ukraina musi jeszcze poczekać na formalną propozycję KE w sprawie zniesienia wiz.

"Proponujemy wpisanie Gruzji na listę państw, których obywatele nie potrzebują wiz, by wjechać do strefy Schengen" - powiedział Awramopulos na konferencji prasowej.

Jak dodał, jeżeli propozycja KE zostanie przyjęta przez Parlament Europejski i rządy państw UE, to niebawem obywatele Gruzji, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać bez wizy do strefy Schengen na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

Awramopulos zastrzegł, że zniesienie obowiązku wizowego dla Gruzinów nie oznacza przyznania im prawa do pracy na terytorium UE. "Ruch bezwizowy jeszcze bardziej ułatwi kontakty między ludźmi oraz wzmocni więzi biznesowe, socjalne i kulturalne między Unią Europejską a Gruzją. To ważne osiągnięcie dla obywateli Gruzji" - powiedział komisarz.

Dodał, że decyzja Komisji jest też wyrazem uznania dla wysiłków, jakie podjęły władze Gruzji, aby przeprowadzić daleko idące i trudne reformy, które wzmocniły praworządność i wymiar sprawiedliwości. "Jestem bardzo zadowolony z tych postępów i mam nadzieję, że Parlament Europejski i Rada UE bardzo szybko przyjmą naszą propozycję" - oświadczył Awramopulos.

Nie wykluczył, że decyzja wejdzie w życie już z początkiem czerwca tego roku.

Decyzja o ruchu bezwizowym będzie dotyczyła wszystkich krajów UE z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także państw spoza Unii, które należą do strefy Schengen: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Już w grudniu ub. roku KE oceniła w raporcie z wdrażania przez Gruzję planu działań na rzecz liberalizacji wizowej, że kraj ten wywiązał się z wymogów zniesienia wiz przez UE. Te kryteria to m.in. wprowadzenie paszportów biometrycznych, poprawa ochrony granic, walka z korupcją, zorganizowaną przestępczością i terroryzmem, a także współpraca policyjna z UE.

Pozytywną ocenę od KE dostała też pod koniec ubiegłego roku Ukraina, jednak w tym przypadku KE odłożyła decyzję o zniesieniu wiz.

"Ukraina pracuje bardzo ciężko nad spełnieniem wszystkich kryteriów liberalizacji wizowej. Staramy się robić to, co konieczne, by wpisać Ukrainę na listę (krajów o ruchu bezwizowym - PAP) w nadchodzących miesiącach" - poinformował komisarz.

Pierwszym krajem Partnerstwa Wschodniego UE, który spełnił wymogi wprowadzenia ruchu bezwizowego ze strefą Schengen, była Mołdawia. Obywatele tego kraju mający paszporty biometryczne mogą podróżować do UE bez wiz od maja 2014 roku.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ~StanRS

Polaczki też od co najmniej kilkunastu lat są o krok od zniesienia wiz do USA i na tym się kończy. Za to USmani mogą wymuszać za darmo coraz to nowe ustępstwa od tych z Warszwki.

! Odpowiedz
4 0 ~Antoni

Mógłbys napisać ile Ci płacą za takie komentarze ? To jest liczone od sztuki czy na godzine ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil