KE proponuje Ukrainie miliard euro pożyczki, ale domaga się reform

Komisja Europejska zaproponowała w piątek nowy program pomocy makrofinansowej dla Ukrainy o wartości do 1 miliarda euro. Środki mają być przeznaczone na wsparcie stabilizacji gospodarczej i reform strukturalnych kraju.

(fot. Alexei Pavlishak / TASS)

Jak dotąd UE zobowiązała się przeznaczyć 12,8 mld euro na wsparcie reform na Ukrainie, w tym 2,8 mld euro w ramach trzech programów pomocy makrofinansowej od początku kryzysu w 2014 roku.

"Dzisiejsza propozycja czwartego programu pomocy makrofinansowej o wartości 1 miliarda euro pokazuje zaangażowanie UE w działania na rzecz Ukrainy. Solidarność musi iść w parze ze stałym zobowiązaniem władz ukraińskich do prowadzenia ambitnych reform i budowy stabilnej oraz dostatniej Ukrainy. Liczymy na wsparcie tego ważnego programu ze strony Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich" - powiedział w piątek wiceszef KE odpowiedzialny za stabilność finansową w UE Valdis Dombrovskis.

Wszystkie wypłaty w ramach proponowanego programu są uzależnione od wdrożenia przez Kijów konkretnych reform gospodarczych.

Komisja podkreśliła też w piątek, że docenia znaczące wysiłki reformatorskie podjęte przez władze Ukrainy w ostatnich latach, w tym w kluczowych sektorach, takich jak energetyka, administracja publiczna, zarządzanie finansami publicznymi i sądownictwo.

Od czasu wygaśnięcia poprzedniego programu pomocy makrofinansowej w styczniu 2018 r. Ukraina kontynuowała reformy.

Do tej pory Kijów w ramach trzech programów pomocy makrofinansowej otrzymał 2,81 mld euro - 1,61 mld euro wypłaconych w latach 2014-15 i 1,2 mld euro w latach 2015-17.

Przyjęty w piątek program wsparcia o wartości 1 mld euro jest na razie propozycją, muszą go jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski i kraje członkowskie w ramach Rady UE.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 antonicaracal

Czekamy też na możliwość KUPIENIA czarnoziemu ukraińskiego.
Może być ograniczenie do 300ha ... i dobra cenka , tak do 1000Euro/ ha ...

! Odpowiedz
8 10 niepelnosprawny_org

bedziemy chcieli na was zarabiac jak zreformujecie gospodarke, kraj...

! Odpowiedz
14 20 ajwaj

Jak dobrze, ze polskie podatki rozdziela UE :)
Polska kasa wesprze znowu braci PISy z "good fellows" z Kijowa, wzmocni banki na Antylach, Singapurze, Bahama, Panamie itd.
Swój swojego musi wspierac :)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,0% VII 2018
PKB rdr 5,2% I kw. 2018
Stopa bezrobocia 5,9% VI 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 848,16 zł VI 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,8% VI 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl