KE potwierdziła porozumienie z Włochami w sprawie budżetu. Nie będzie procedury

Komisja Europejska potwierdziła w środę zawarcie porozumienia z Włochami w sprawie budżetu tego kraju na 2019 rok, dzięki czemu nie zostanie uruchomiona wobec Włoch procedura nadmiernego deficytu.

(YAY Foto)

"Intensywne negocjacje doprowadziły do (znalezienia) rozwiązania, to pozwala uniknąć procedury nadmiernego deficytu na tym etapie" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

"To zwycięstwo dialogu politycznego, który KE zawsze przedkładała nad konflikt" - dodał komisarz UE ds. gospodarczych Pierre Moscovici.

Pod koniec listopada KE negatywnie oceniła już wcześniej raz zrewidowany projekt budżetu Włoch na przyszły rok. Wskazała, że kraj ten nie spełnia unijnego kryterium długu i otworzyła drogę do objęcia Włoch procedurą nadmiernego deficytu.

W zeszłym tygodniu rząd Włoch przedstawił propozycję obniżenia deficytu w projekcie budżetu na przyszły rok do 2,04 procent PKB z 2,40 procent.

Premier: nie poszliśmy na ustępstwa w sprawie celów budżetu

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w środę w Senacie, że w rozmowach z Komisją Europejską na temat projektu budżetu jego rząd "nie poszedł na ustępstwa" w sprawie realizacji wyznaczonych celów. Tak skomentował porozumienie z KE, która zaaprobowała budżet.

"Pracowaliśmy z najwyższą determinacją, by uniknąć procedury" nadmiernego deficytu - mówił szef rządu w wystąpieniu w Senacie, informując o porozumieniu z Unią.

Zaznaczył: "W ostatnich tygodniach pracowaliśmy nad zbliżeniem stanowisk, ale nigdy, co pragnę podkreślić, nie rezygnując z celów, które wyznaczyli nam Włosi uznając je za priorytetowe w wyborach 4 marca".

"Nie poszliśmy na ustępstwa w sprawie zawartości projektu budżetu"- dodał.

Conte wyjaśnił, że możliwe było obniżenie planowanego deficytu, ponieważ udało się znaleźć więcej, niż przewidywano początkowo, środków na realizację programu rządu, który nazwał "reformatorskim".

Szef rządu potwierdził, że plan wydatków zakłada wprowadzenie podatku od usług cyfrowych (tzw. web tax) oraz dochodu podstawowego dla najuboższych i poszukujących pracy. Dochód ten był sztandarowym hasłem Ruchu Pięciu Gwiazd w kampanii wyborczej i został zapisany w programie jego koalicji z Ligą.

Poinformował, że podniesione zostaną podatki od gier hazardowych, a obniżone będą najwyższe emerytury, nazywane "złotymi".

Premier Conte wyraził opinię, że "polityka rygoru" budżetowego poprzednich rządów doprowadziła tylko do kryzysu.

Przyznał też, że do opóźnień i przedłużenia się prac nad projektem budżetu doszło z powodu "niepewności" wśród ugrupowań koalicyjnych.

Po porozumieniu z KE rząd "może teraz pracować w pełnym rytmie bez szkodliwych skutków, jakie przyniosłaby (unijna) procedura"- ocenił Conte. Zapewnił: "Nie zdradziliśmy i nie zdradzimy zaufania obywateli".

"Możemy powiedzieć zgodnie z sumieniem, że zrealizowaliśmy mandat powierzony nam przez obywateli, pokazując determinację w korzystaniu z prerogatyw rządu i w pełnym poczuciu odpowiedzialności dążąc do aprobowanego i dobrego rozwiązania dla Włochów, satysfakcjonującego również dla Unii Europejskiej"- oświadczył prezes Rady Ministrów.

Zapowiedział, że wpływ projektu budżetu na finanse publiczne będzie "monitorowany w rygorystyczny sposób".

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil