KE popiera plan odstrzału dzików i chwali polskie władze

Komisja Europejska popiera plan odstrzału dzików i chwali polskie władze - podało w piątek na stronie internetowej radio RMF. To niezbędny krok do ograniczenia agresywnego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE - informuje radio, cytując przedstawiciela KE.

(YAY Foto)

"To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów" - powiedział RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej o planach odstrzału dzików w Polsce.

Radio przypomina, że ASF to "wirusowa, zakaźna choroba", która jest "śmiertelna dla trzody chlewnej i dzików już spowodowała ogromne straty gospodarcze".

"Mamy do czynienia z bardzo agresywnym rozprzestrzenianiem się wirusa" - usłyszała w piątek od jednego z urzędników KE dziennikarka RMF FM. "Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów" - dodał przedstawiciel KE.

Radio wyjaśnia, że "to by oznaczało ogromne straty gospodarcze, gdyż eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. całkowitego eksportu mięsa z UE, którego Polska jest jednym z ważnych producentów". "Walka z ASF stała się dla Unii wręcz dramatycznie pilna, bo ASF zagraża produkcji mięsa wieprzowego w Polsce i w całej Unii" - zaznacza RMF.

"Działania polskich władz zdaniem Brukseli są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi przez kraje UE między innymi podczas ostatniej konferencji ministerialnej, która odbyła się trzy tygodnie temu (19 grudnia)" - pisze radio. Przypomina równocześnie, że "przyjęto wówczas rekomendacje w sprawie +długoterminowego zarządzania populacją dzików+". "W dokumencie znajduje się jasne stwierdzenie, że populacja dzików rozwinęła się w niektórych krajach +w sposób niekontrolowany+ i jest istotną przyczyną +rozprzestrzeniania się i utrzymywania ASF+. Uzgodniono wówczas, że jednym ze skutecznych sposobów walki z ASF jest +odpowiedni odstrzał dzików+" - czytamy w materiale RMF. (PAP)

dka/ je/ pko/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 fakpejsy

APS to jedna wielka sciema...!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne