REKLAMA

KE: ponad 60 mln euro dla Iraku na wsparcie terenów odbitych od IS

2017-10-12 17:13
publikacja
2017-10-12 17:13
fot. Mohammed Salem / Reuters

Komisja Europejska zdecydowała w czwartek o przeznaczeniu dla Iraku 60,4 mln euro na wsparcie terenów odbitych z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Od początku ostatniego kryzysu w Iraku pomoc humanitarna UE dla tego kraju wyniosła 608,4 mln euro.

Stoimy ramię w ramię z mieszkańcami Iraku i władzami tego kraju, którzy pokazali odwagę i odporność w walce z IS. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek UE jest obecna, by pomóc im budować przyszłość po upadku IS - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Jak dodała, UE będzie nadal aktywna w Iraku w kwestiach politycznych, humanitarnych, dotyczących bezpieczeństwa i odbudowy kraju po to, by stabilizować odbite regiony z rąk tzw. Państwa Islamskiego. Jej zdaniem to niezwykle ważne, by na te tereny wrócili ludzie, którzy stamtąd wcześniej uciekli.

Unijny komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica powiedział, że wyzwolenie Mosulu i innych terenów to pierwszy krok w kierunku pokoju. UE będzie wspierać potrzeby milionów Irakijczyków i nie przestanie tego robić zaznaczył.

50,4 mln euro ma trafić na odbudowę podstawowej infrastruktury, jak również na rozwój przedsiębiorczości poprzez granty dla małych firm. 10 mln euro ma zostać przeznaczone na przyspieszenie oczyszczania terenów z materiałów wybuchowych poprzez wsparcie UNMAS, instytucji ONZ zajmującej się ich usuwaniem.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy UNMAS oczyściła z ładunków wybuchowych 1,8 mln metrów kwadratowych terenów w mieście Faludża i wokół niego oraz 160 tys. metrów kwadratowych w prowincji Anbar. (PAP)

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ gpal/ jo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki