REKLAMA

KE pomoże organizacjom konsumenckim w walce o odszkodowania od VW

2016-07-25 17:53
publikacja
2016-07-25 17:53

Komisja Europejska chce we wrześniu zorganizować spotkanie organizacji konsumenckich z krajów UE, aby wywrzeć presję na koncern Volkswagen, który odmawia wypłaty odszkodowań europejskim klientom, poszkodowanym w wyniku manipulowania pomiarami emisji spalin.

KE pomoże organizacjom konsumenckim w walce o odszkodowania od VW / FORUM

Jak poinformowała w poniedziałek jedna z rzeczniczek KE Nathalie Vandystadt, kilka dni temu unijna komisarz ds. sprawiedliwości i konsumentów Vera Jourova spotkała się z przedstawicielami europejskiego stowarzyszenia broniącego praw konsumentów BEUC oraz rozesłała listy do wszystkich organizacji konsumenckich w krajach unijnych.

W listach Jourova poprosiła o informacje, jakie rozwiązania proponują władze krajowe poszkodowanym przez VW konsumentom, na jakie trudności napotykają organizacje w związku z tą sprawą oraz jakie działania można by podjąć na szczeblu unijnym.

"Obecnie organizacje konsumenckie w poszczególnych krajach UE różnie reagują na tę sprawę i nie zawsze koordynują swe działania" - powiedziała Vandystadt.

"We wrześniu zorganizujemy spotkanie w Brukseli z udziałem organizacji konsumenckich, aby znaleźć rozwiązania na krótką i dłuższą metę i lepiej chronić prawa konsumentów" - dodała.

W następstwie dochodzenia prowadzonego przez podległą rządowi USA Agencję Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu ubiegłego roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną.

W ramach ugody zawartej z wymiarem sprawiedliwości USA koncern motoryzacyjny zobowiązał się do wykupienia bądź przekonstruowania setek tysięcy sprzedanych w USA samochodów z silnikami Diesla, wpłacenia 2,7 mld dolarów na fundusz wspierania projektów ochrony środowiska oraz zainwestowania 2 mld dolarów w infrastrukturę służącą redukowaniu emisji.

Według agencji dpa poszkodowani amerykańscy klienci VW mogą liczyć na co najmniej 5,1 tys. dolarów odszkodowania. Jednak koncern odmawia zastosowania podobnego rozwiązania wobec swych klientów w Europie, gdzie sprzedano znacznie więcej pojazdów z oprogramowaniem manipulującym pomiarami emisji spalin. (PAP)

awi/ lm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~drit
Po nitce do kłębka - gdyby Niemcy nie szurały z dostępem do swojego powojennie "zabezpieczonego" złota w USA nie było by sprawy. To jest takie delikatne sieknięcie młotkiem po niemieckich łapkach, by Niemcy znały swoje miejsce w szeregu.
Najśmieszniejsze że to również właśnie lobbing VW spowodował wyśrubowanie
Po nitce do kłębka - gdyby Niemcy nie szurały z dostępem do swojego powojennie "zabezpieczonego" złota w USA nie było by sprawy. To jest takie delikatne sieknięcie młotkiem po niemieckich łapkach, by Niemcy znały swoje miejsce w szeregu.
Najśmieszniejsze że to również właśnie lobbing VW spowodował wyśrubowanie norm emisji, służyło to niszczeniu konkurencji.
Makrela nie ma politycznego szczęścia coś ostatnio, jak nie powszechne ciapackie mordy (w sensie zabijania i twarzy) to i jeszcze VW w tarapatach finansowych (bolesny skutek - brak funduszy na kampanię wyborczą niemieckiej sitwy).
Z naszej Polskiej perspektywy to w sumie dobre wiadomości.
~freeOut
juz to widze. Bedzie przeszkadzac bo VW to Merkel i Juncker !!!

Powiązane: Dieselgate - afera w Volkswagenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki