REKLAMA

MEDIAKE planuje czteroletnie wsparcie finansowe dla Ukrainy

2023-06-01 14:19
publikacja
2023-06-01 14:19

Komisja Europejska nie zamierza przerwać wsparcia dla Ukrainy i pracuje czteroletnim pomocowym planem finansowym wartym dziesiątki miliardów euro. Celem jest zapewnienie bardziej stabilnego i przewidywalnego wsparcia dla rozdartego wojną kraju - podaje w czwartek "Financial Times".

KE planuje czteroletnie wsparcie finansowe dla Ukrainy
KE planuje czteroletnie wsparcie finansowe dla Ukrainy
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

Nowe podejście KE - jak wyjaśnia gazeta - wynika z ubiegłorocznej krytyki za "przypadkowe i nieprzewidywalne" wsparcie finansowe UE dla Ukrainy, gdzie finanse publiczne są niezwykle nadwyrężone z powodu wojny. Według unijnych dyplomatów i urzędników Komisja rozpoczęła prace nad wnioskiem, który pomoże pokryć potrzeby kraju nie tylko w przyszłym roku, ale także w 2027 r.

Zwolennicy planu, który wciąż wymaga dopracowania, twierdzą, że zapewniłby Kijowowi większą przejrzystość i pewność finansów. Ma również na celu zachęcenie innych sojuszników, takich jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, do złożenia podobnych długoterminowych zobowiązań.

Jeśli uzyska zgodę wszystkich państw członkowskich, co raczej nie będzie łatwe, pieniądze mogłyby zostać wykorzystane na ogólne wsparcie budżetowe Ukrainy, rozszerzając obecny unijny pakiet pomocy makrofinansowej o wartości 18 mld euro w tym roku.

Plan może pociągać za sobą nową emisję długu

"Plan finansowania, który może pociągać za sobą nową emisję długu przez Komisję, ma pojawić się w ramach przeglądu wieloletniego budżetu UE, który obejmuje lata 2021-2027 i został mocno uszczuplony przez wojnę i związany z nią napływ uchodźców, a także wysoką inflację" - pisze "FT".

Propozycje Komisji są nadal opracowywane, ale mogą być gotowe już w tym miesiącu, potencjalnie przed konferencją na temat odbudowy Ukrainy planowaną w Londynie w dniach 21-22 czerwca.

Urzędnicy UE mają nadzieję, że przedstawiając długoterminowe finansowanie, UE może zachęcić Stany Zjednoczone do zaoferowania własnej wieloletniej pomocy. Jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę rosnącą niepewność środowiska politycznego w Waszyngtonie, w miarę jak zbliżają się wybory w przyszłym roku, a część Partii Republikańskiej staje się niespokojna co do skali pomocy USA dla Ukrainy.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
abcx
"nową emisję długu" no to tygrysy lubią najbardziej :) Mam tylko nadzieje że odbudowa Ukrainy wyjdzie przynajmniej tak dobrze jak odbudowa Iraku a Polska jak zwykle zarobi na tym miliardy $
dididif
brawa dla tęczowych komuszków z brukseli.
tkjdn
Co tak skromnie!? Somalia, Sudan czy Burundi też mają potrzeby, które moglibyśmy pokryć - czemu by nie?

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki