KE otwiera dochodzenie ws. zwolnień podatkowych dla włoskich portów

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że rozpoczyna dochodzenie w sprawie zwolnień podatkowych, z jakich korzystają włoskie porty. Bruksela sprawdzi, czy przywileje przyznane portom przez władze w Rzymie są zgodne z unijnymi przepisami o pomocy państwa.

(fot. lodagh Kilcoyne / FORUM)

Podobną sprawę Komisja prowadziła również wobec Hiszpanii. Ta jednak zobowiązała się, że od 2020 r. zmieni reguły, przez co procedura wobec tego kraju - jak ogłosiła KE - zostanie zamknięta.

Porty są traktowane w UE jako infrastruktura kluczowa dla wzrostu gospodarczego i rozwoju regionalnego. Unijne przepisy pozwalają więc traktować je w sposób uprzywilejowany, jednak tylko do pewnego stopnia.

"Jeśli operatorzy portów zaczynają generować zyski z działalności gospodarczej, powinny one być opodatkowane w taki sam sposób, jak działalność innych firm, zgodnie ze zwykłymi krajowymi przepisami podatkowymi" - oświadczyła w piątek unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Zadaniem Komisji jest zapewnienie równych warunków działania portów, tak by uprzywilejowanie jednostek w jednym kraju nie stawiało w gorszej sytuacji jednostek z innego kraju.

Porty prowadzą zwykłą działalność gospodarczą, udostępniając swoją infrastrukturę statkom, ale też kontrolują ruch morski i sprawują nadzór nad bezpieczeństwem. Takie działania publiczne nie są kontrolowane przez KE pod kątem pomocy państwa.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o działalność komercyjną portów, taką jak zapewnianie płatnego dostępu statkom. Do tych działań mają zastosowanie przepisy UE dotyczące pomocy państwa.

"Zwolnienie z podatku od osób prawnych portów, które osiągają zyski z działalności gospodarczej, zapewnia im przewagę konkurencyjną, gdy działają na rynku wewnętrznym" - podkreśliła KE.

We Włoszech porty są w pełni zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych. W Hiszpanii władze portowe też są obecnie zwolnione z podatku od głównych źródeł przychodu, takich jak opłaty portowe czy umowy najmu.

W styczniu KE wezwała Włochy i Hiszpanię do dostosowania swojego ustawodawstwa, by zapewnić że od 1 stycznia 2020 r. porty będą płacić podatek od osób prawnych w taki sam sposób, jak inne przedsiębiorstwa.

Hiszpania zdecydowała się na zmianę swoich regulacji, natomiast Włochy tego nie zrobiły. W związku z tym, że zwolnienie z podatku od osób prawnych dla portów funkcjonowało w Hiszpanii jeszcze przed przystąpieniem tego kraju do UE, Komisja uznała, że nie może wezwać Madrytu do odzyskania pomocy już przyznanej.

Otwarcie dochodzenia nie przesądza o jego wyniku. Teraz Włochy i zainteresowane strony będą mogły się odnieść do zarzutów KE.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.