KE otwarta na przesuwanie funduszy w ramach programu Kapitał Ludzki

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek PAP, że jest otwarta na przesuwanie funduszy w ramach programu Kapitał Ludzki, jeśli pozwala to lepiej dostosować wydatkowanie do sytuacji kraju. KE czeka jednak na oficjalną propozycję ze strony polskich władz.

"Komisja (Europejska) została poinformowana o zamiarze polskiego rządu zmodyfikowania programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Kiedy (propozycja) będzie oficjalnie przedstawiona, Komisja zbada ją bez zwłoki. Generalnie, Komisja jest otwarta na jakiekolwiek zmiany, które pomagają lepiej dostosować priorytety finansowania do sytuacji społeczno-gospodarczej danego kraju członkowskiego" - napisał w informacji dla PAP rzecznik KE ds. zatrudnienia Jonathan Todd.

We wtorek minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska poinformowała, że rząd zdecydował o przesunięciu ok. 130 mln euro w ramach unijnego programu Kapitał Ludzki. Około 50 mln euro trafi na wspieranie aktywności osób poniżej 30. roku życia i powyżej 50. roku życia. Kolejne 50 mln euro będzie przeznaczone na wsparcie edukacji przedszkolnej. Około 18 mln euro trafi na wsparcie osób młodych niepełnosprawnych w wieku 15-30 lat i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ok. 7,6 mln euro - dla osób, które stracą pracę z przyczyn zależnych od pracodawcy, a ok. 5,6 mln euro na poprawę funkcjonowania szkół zawodowych.

Szefowa resortu rozwoju regionalnego wyjaśniała, że decyzja o przesunięciu pieniędzy jest spowodowana po pierwsze tym, że w trakcie wydawania pieniędzy europejskich widać, na jakie cele są one najlepiej wykorzystywane, a po drugie rząd chce wspierać pieniędzmi europejskimi określone cele.

Program operacyjny Kapitał Ludzki finansowany jest w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej, a dokładnie z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w 15 proc. ze środków krajowych. Budżet programu na lata 2007-2013 wynosi prawie 11,5 mld euro, z czego wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro, a pozostałą część stanowią środki krajowe.

W ramach programu współfinansowane są inwestycje dotyczące zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej, rozwoju potencjału pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnień związanych z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej i wdrażaniem zasady dobrego rządzenia. Państwa członkowskie mogą przesuwać pieniądze na poszczególne cele w ramach jednego programu operacyjnego. Takie działanie wymaga jednak akceptacji Komisji Europejskiej.(PAP)

jzi/ awi/ pad/ mow/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil