KE oczekuje działań od polskiego rządu ws. sędziów, którzy musieli odejść

Komisja Europejska oczekuje, że Polska naprawi sytuację sędziów, którzy zostali dotknięci przepisami o wcześniejszym przejściu w stan spoczynku - oznajmiła we wtorek rzeczniczka KE w związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE. W 2018 roku polskie władze zmieniły przepisy, których dotyczy skarga.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Wielka Izba TSUE, w skład której wchodzi 15 sędziów uznała, że polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów sądów powszechnych, wprowadzone w lipcu 2017 r., są niezgodne z prawem Unii.

"To ważne orzeczenie wspierające niezależność sądownictwa w Polsce i nie tylko" – podkreśliła Komisja w specjalnym oświadczeniu wydanym po decyzji Trybunału. "Jesteśmy gotowi wesprzeć polski rząd i kontynuować dyskusje w sprawie rozwiązania wszystkich pozostałych nierozstrzygniętych kwestii związanych z praworządnością w Polsce w ramach trwającej procedury z art. 7" - dodała.

Polskie władze po tymczasowej decyzji Trybunału o zawieszeniu regulacji zmieniły w ubiegłym roku przepisy, ale Komisja zdecydowała się na podtrzymanie skargi, bo - jak argumentowała wcześniej - nie wszystkie problemy zostały rozwiązane.

"Wyrównanie wieku emerytalnego sędziów sądów powszechnych jest zmianą, która przyjęliśmy z zadowoleniem. Jednak zmiana ta nie pociągnęła za sobą naprawy sytuacji sędziów, którzy byli zwolnieni (z orzekania) w oparciu o zakwestionowane środki, zanim zmiana weszła w życie" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

KE wszczęła postępowanie przeciw Polsce ws. ustawy o sądach powszechnych jeszcze w lipcu 2017 r. Powodem był wpływ rozwiązań dotyczących przechodzenia sędziów na emerytury na niezależność sądownictwa. Ze względu na to, że procedura KE nie przyniosła zmian ze strony polskich władz, w grudniu tego samego roku sprawa trafiła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Ten zdecydował w tymczasowym orzeczeniu, że do czasu ostatecznego wyroku Polska powinna zawiesić wprowadzone regulacje. W efekcie władze w Warszawie wycofały się w tych przepisów, jednak zanim to się stało, część sędziów z ich powodu musiała odejść na emeryturę.

Komisja nie wyjaśniła, na czym miałaby polegać "naprawa ich sytuacji", czy chodzi o przywrócenie ich do orzekania, czy jakieś zadośćuczynienie finansowe. "Teraz to polski rząd musi się zająć wszystkimi problemami, które wynikają z orzeczenia Trybunału" – zaznaczyła Andreewa. Jak dodała, polskie władze powinny przekazać Komisji informacje dotyczące tego, jak zamierzają się dostosować do orzeczenia.

Co na to rząd?

Z oświadczenia MSZ wydanego po wyroku TSUE wynika, że władze w Warszawie mają inne rozumienie sytuacji. "Wyrok dotyczy stanu historycznego, który nie odzwierciedla obowiązujących obecnie przepisów. Zarzuty Komisji Europejskiej zostały już wcześniej uwzględnione w drodze nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych z dnia 12 kwietnia 2018 r." - napisano w stanowisku resortu spraw zagranicznych.

Jeżeli po wyroku Komisja Europejska uzna, że Polska nie zastosowała się do niego, może wnieść nową skargę i domagać się sankcji finansowych. Andreewa podkreślała jednak, że na obecnym etapie nie można o tym mówić, bo państwa członkowskie dostosowują się do orzeczeń TSUE.

"Problemem, który nie został rozwiązany mimo zmiany prawa, jest brak mechanizmu naprawczego (wobec sędziów - PAP). Z tego powodu będziemy monitorować, co robi polski rząd" - zaznaczyła rzeczniczka. "Orzeczenie jest bardzo jasne i oczekujemy, że polski rząd będzie się do niego stosował" - dodała.

Unijne zasady nie przewidują terminu, do którego władze w Warszawie miałby wprowadzić odpowiednie rozwiązania, ale Komisja Europejska może zdecydować się na skierowanie ponownej skargi do TSUE, jeśli uzna, że wyrok nie został zrealizowany.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 21 silvio_gesell

W gruncie rzeczy inny wiek przechodzenia na emeryturę sędziów i innych obywateli jest niezgodny z konstytucją.

! Odpowiedz
1 4 komentator1962

To dołącz jeszcze do tego profesorów uniwersytetów (przechodzą na emeryturę w wieku 70 lat) i wyjaśnij dlaczego polityk w wieku 75 lub 80 lat ma prawo decydować o treści stanowionego prawa?

! Odpowiedz
2 0 silvio_gesell odpowiada komentator1962

Bo jest bardzo dużo do poprawienia.

! Odpowiedz
38 39 tomek_bankier

Widzę, że niewiele osób już pamięta jaka to mafia była. Wstyd mi, że Polakiem jestem. Trzęsą wszyscy się przed tą KE. Szkoda, że ci bohaterowie wojenni nie żyją, bo by zrobili porządek.

! Odpowiedz
46 20 krokus12

mi też jest wstyd ,że jesteś Polakiem

! Odpowiedz
3 4 komentator1962

Nikt nie twierdzi, że wymiar sprawiedliwości w Polsce był lub jest sprawny i pozbawiony wad. Jednak jeśli nie widzisz, że "reforma" PiS miała go tylko pogorszyć (czyli pozostawić wszystkie wady i dołożyć upolitycznienie), to jesteś bałwan. Druga opcja, to jesteś zwykłym trolem,. Wybierz sam...

! Odpowiedz
46 39 psokal

Zastanawia mnie dlaczego zastosowano takie rozwiązania wyłącznie wobec sędziów. Równie dobrze możnaby było wysłać na taką emeryturę posłów 65+, albo biskupów w stosownym wieku.

! Odpowiedz
44 19 jko55

to proste: mozna ustanowic przecież prawo ze nie pracujesz a masz pensje( w finlandii to juz testowano) i nikt sie nie doczepi
sprawa dotyczy tego ze wysłano na emeryture tych ktorzy mieli inne zdanie niz wódz i jego poplecznicy bo sie sprzeciwiali głupim pomysłom

! Odpowiedz
1 1 komentator1962 odpowiada jko55

Zrobiono nieco inaczej. Wysłano na emeryturę wszystkich w pewnym wieku (bez względu na poglądy, wiedzę, umiejętności, zasługi dla demokratycznej lub zasługi dla komunistycznej Polski), po to aby zrobić miejsce dla własnych, służalczych o wyłącznie partyjnych poglądach.
W ten sposób chciano zwiększyć procent tych, któzy będą dyspozycyjni wobec władzy. Jak będzie dalej działał wymier sprawiedliwości w tej nowej obsadzie, to nikogo już nie obchodziło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.