KE obniżyła szacunek wzrostu PKB Polski na '19 do 3,5 proc.

Ekonomiści Komisji Europejskiej w zimowej prognozie obniżyli prognozę dynamiki PKB Polski na 2019 rok do 3,5 proc. z 3,7 proc., a na 2020 rok do 3,2 proc. z 3,3 proc. Ich zdaniem, średnioroczna inflacja HICP w Polsce w 2019 r. wyniesie 2,3 proc. (poprzednio 2,6 proc.), a w 2020 r. 2,7 proc. (bez zmian).

(fot. Jacek Szydlowski / FORUM)

"Oczekuje się, że realny wzrost PKB stopniowo spowolni do 3,5 proc. w 2019 r. oraz do 3,2 proc. w 2020 r. Ryzyka dla perspektyw są zasadniczo zbilansowane i odnoszą się głównie do popytu zewnętrznego oraz trendu inwestycji prywatnych" - napisano w raporcie.

"Wskaźniki sentymentu gospodarczego osłabiły się w ostatnich miesiącach 2018 r. i w styczniu 2019 r., jednak pozostają powyżej długoterminowych średnich" - dodano.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział w środę, że dynamika wzrostu PKB w Polsce w 2019 roku może przekroczyć 4 proc., a inflacja może wynieść blisko, ale poniżej 2 proc.

W budżecie na 2019 rok założono, że PKB Polski w ujęciu realnym wzrośnie o 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc.

Zdaniem KE, wzrost inwestycji publicznych w 2019 r. pozostanie solidny, a wspierać go będzie finansowanie z UE. Inwestycje prywatne wspierać ma natomiast, jak wskazano, wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych.

Dynamika konsumpcji prywatnej w 2019 r. w Polsce spowolni - uważa KE.

"Wysoka dynamika wzrostu płac powinna wspierać konsumpcję prywatną, jednak spowalniający (przyrost - PAP) zatrudnienia oraz wyższa inflacja będą oddziaływać w przeciwnym kierunku. W rezultacie wzrost konsumpcji powinien być niższy niż w 2018 r." - napisano. 

Czerwińska: Prognozy KE dla tempa wzrostu PKB Polski są zbieżne z naszymi

Prognozy KE co do kierunku są zbieżne z naszymi wskazując, że tempo wzrostu PKB Polski nie będzie już tak wysokie jak w roku ubiegłym - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska, komentując raport Komisji Europejskiej o polskiej gospodarce.

Jak zaznaczyła szefowa resortu finansów "w najnowszym raporcie Komisja Europejska pozytywnie ocenia perspektywy polskiej gospodarki, szczególnie na tle innych krajów UE". "Wynika z niego, że w 2018 r. Polska była jednym z najszybciej rozwijających się krajów Wspólnoty (3 miejsce po Irlandii i Malcie) i w kolejnych latach pozostanie w czołówce UE pod tym względem" - dodała.

Prognozy KE co do kierunku są zbieżne z naszymi wskazując, że tempo wzrostu PKB Polski, w horyzoncie prognozy, nie będzie już tak wysokie jak w roku ubiegłym - odpowiednio 3,5 proc. i 3,2 proc. w latach 2019 - 2020" - powiedziała Czerwińska.

Dodała, że "niewielka korekta w dół prognoz dynamiki polskiego PKB to efekt m.in. wyraźnego obniżenia przewidywań dynamiki PKB strefy euro, do której trafia blisko 58 proc. naszego eksportu towarów".

Prognoza wzrostu PKB strefy euro też w dół

Ekonomiści Komisji Europejskiej obniżyli prognozę dynamiki PKB dla strefy euro na 2019 r. do 1,3 proc. z 1,9 proc., a na 2020 r. do 1,6 proc. z 1,7 proc. Prognozy inflacji dla eurolandu na 2019 r. obniżono do 1,4 proc. z 1,8 proc., a na 2020 r. do 1,5 proc. z 1,6 proc.

Napływające dane sugerują zdaniem KE, że osłabienie dynamiki wzrostu gospodarczego w eurolandzie potrwa dłużej niż oczekiwano wcześniej, przy czym nadal widać fundamenty dla utrzymania wzrostu.

"Fundamenty gospodarki europejskiej pozostają solidne. Poprawiające się warunki na rynku pracy, niskie koszty finansowania oraz lekko ekspansywna polityka fiskalna w bieżącym roku powinny pozwolić na kontynuację ekspansji" - uważa KE.

Komisja wskazuje jednocześnie, że perspektywy dla wzrostu obarczone są "wyjątkowo wysoką niepewnością" związaną ze światową polityką handlową, "przyszłością multilateralizmu" oraz relacjami z Wielką Brytanią.

"Niepewność wpływała w ostatnich miesiącach na sentyment oraz może dotknąć także obszaru wzrostu gospodarczego w większym stopniu niż obecnie się oczekuje. Nad scenariuszem bazowym dla zimowej prognozy ciąży kilka istotnych negatywnych czynników ryzyka. (...) Napięcia handlowe, mimo lekkiego osłabnięcia oraz niepewność co do ich ewolucji, nadal stanowią ryzyko dla globalnej gospodarki" - napisano.

"W USA ryzyko nagłego zacieśnienia fiskalnego wydaje się, że wzrosło, zwłaszcza w 2020 r. Gospodarka Chin może hamować mocniej niż oczekiwano, podczas gdy wiele rynków wschodzących nadal pozostaje podatnych na nagłe zmiany globalnego nastawienia do ryzyka. Światowe rynki finansowe nadal są narażone na dalsze zmiany percepcji perspektyw światowego wzrostu oraz apetytu na ryzyko wśród inwestorów" - dodano.

KE ocenia, że czynniki o charakterze tymczasowym, które osłabiają wzrost w eurolandzie mogą utrzymywać się dłużej niż obecnie się oczekuje.

Za wyhamowanie wzrostu w eurolandzie na przestrzeni 2018 r. odpowiadało zdaniem KE "coraz mniejsze wsparcie" ze strony otoczenia zewnętrznego (tarcia handlowe, osłabienie aktywności w światowym przemyśle).

Wśród czynników wewnętrznych przyczyniających się do niższej dynamiki wzrostu wskazano ciągle obecne zaburzenia w produkcji w sektorze motoryzacyjnym, napięcia społeczne oraz niepewność w kwestii polityki fiskalnej w niektórych państwach UE.

Za rewizję prognoz inflacji odpowiadają głównie zmiany cen energii. Zimowa prognoza KE uwzględnia średnią cenę baryłki ropy Brent w latach 2019-20 na poziomie 61 USD, o 24 i 20 proc. mniej dla obu okresów niż w jesiennej rundzie.

tus/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 pis_po_jedno_zlo

2019r. wzrost PKB ok. 1,5 %, 2020 r. spadek PKB ok. 3%!

! Odpowiedz
20 18 maacwin

Wszystko zależy kto wygra wybory jeśli "fachowcy" z PO-PSL to będzie b.ostre hamowanie a na pewno licznik zadłużenia się rozpędzi do czerwoności.

! Odpowiedz
9 6 psokal

Z pewnością. A wiesz który kraj UE osiągnął najwyższy wzrost gospodarczy w latach 2008-2015?

! Odpowiedz
7 4 _jasko odpowiada psokal

Te czerwone łapki to od "fachowców" z kręgu dobrej zmiany. Więc "który kraj osiągnął najwyższy wzrost gospodarczy w latach 2008-2015?"

! Odpowiedz
42 13 ajwaj

Sciemy PISy-Morawieckich & co. sie koncza ? :)
To wg UE > OFICJALNE podniesc prochy i prostytucje bedzie cacy

! Odpowiedz
23 13 rezet12

Po kraju tirów, magazynów i montowni niczego lepszego spodziewać się nie można.

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 19 distefano

Europejska Komisja Wzrostu PKB. Jeśli w Polsce będzie większy wzrost PKB niż ten zaprognozowany to komisja musi go jeszcze zatwierdzić.

! Odpowiedz
17 27 psokal

Brałbym w ciemno te 3,5%, to nadal solidny wynik. Wszystko zależy od tego czy Ukraińcy nie zaczną masowo wyjeżdżać dalej na Zachód, a Polacy, przestraszeni wizją nowego kryzysu, nie będą oszczędzać zamiast wydawać. Inaczej będziemy mieli problem, nasza gospodarka jest kompletnie nieprzygotowana na kryzys.

! Odpowiedz
28 24 h-b

Poniżej 4 procent PKB to żaden rozwój dla każdej gospodarki

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil