REKLAMA

KE nie zaproponuje nowego prawa, tylko wytyczne dla gazu łupkowego

2014-01-13 13:47
publikacja
2014-01-13 13:47

KE zaproponuje jedynie rekomendacje i strategiczne wytyczne dotyczące poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w UE, a nie nowe przepisy - wynika z projektów dokumentów, do których w poniedziałek dotarła PAP. Publikację propozycji zaplanowano na 22 stycznia.

Rekomendacje zawierają "minimalne zasady" dla poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego. Jak zaznacza Komisja Europejska w dokumencie, choć kraje UE mają prawo określać warunki wydobywania swoich zasobów energii, to szczelinowanie hydrauliczne wiąże się z określonymi wyzwaniami dla ochrony zdrowia i środowiska.

"Kraje członkowskie, które zdecydują się poszukiwać i wydobywać swoje zasoby gazu łupkowego i innych niekonwencjonalnych węglowodorów, będą musiały zapewnić właściwe ku temu warunki" - czytamy w projekcie.

Dokument z rekomendacjami liczy 12 stron i wskazuje na zasady, jakimi kraje członkowskie powinny się kierować m.in. przy planowaniu wydobycia, udzielaniu pozwoleń na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego oraz przy informowaniu opinii publicznej o takiej działalności.

KE wskazuje m.in., że zanim kraje UE zezwolą na poszukiwanie lub wydobycie gazu łupkowego, powinny przygotować "strategiczne środowiskowe oceny" tych projektów, by zredukować ryzyko dla zdrowia ludzi i środowiska. Ocena ta powinna zawierać możliwe ograniczenia na obszarach podatnych na powodzie, wstrząsy sejsmiczne jak również ograniczenia dotyczące koniecznego "oddzielenia od obszarów zamieszkałych i obszarów ochrony wody".

"Kraje członkowskie powinny ustalić limit minimalnej głębokości pomiędzy obszarem szczelinowania a wodami gruntowymi" - czytamy.

KE podkreśla, że kraje UE muszą zapewnić, by zanim dojdzie do "szczelinowania hydraulicznego na dużą skalę", została przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko takich projektów. Komisja określa, że szczelinowanie na dużą skalę to takie, które wiąże się z wpompowaniem pod powierzchnię co najmniej 1000 m sześciennych wody na jeden jego etap lub z wpompowaniem co najmniej 10 tys. m sześc. wody w całym procesie szczelinowania w jednym odwiercie.

KE zaleca też dokonanie odpowiedniej oceny formacji geologicznych pod kątem tego, czy się nadają do wydobywania gazu metodą szczelinowania oraz wskazuje, że dany obszar powinien być wybrany tylko wówczas, gdy ocena ryzyka dowiedzie, że nie będzie żadnego "bezpośredniego" uwalniania zanieczyszczeń do wód gruntowych w wyniku szczelinowania.

W rekomendacjach znajduje się też szereg zaleceń dla operatorów wierceń, jak wcześniejsze określenie "statusu środowiskowego obszaru instalacji" m.in. pod kątem jakości wody i powietrza. Instalacje wydobywcze, zanim rozpoczną pracę, mają spełnić określone wymagania, by nie uwalniać zanieczyszczeń, a ich praca ma być na bieżąco monitorowana. Monitorowany ma być też stan otaczającego obszaru, także pod ziemią, na który mogą wpłynąć wiercenia. Kraje członkowskie mają też zapewnić, by operatorzy opracowywali plany zarządzania zasobami wody, by używać jej z rozwagą.

KE kładzie też nacisk na współpracę krajów członkowskich przy udzielaniu pozwoleń na wydobycie oraz przy wymianie informacji o najlepszych praktykach i dostępnych technikach. Kraje powinny zapewnić, żeby takie techniki były stosowane.

W rekomendacjach wspomina się też o tym, że kraje powinny zapewnić, by przed szczelinowaniem operatorzy udzielali finansowych gwarancji na wypadek ewentualnych szkód środowiskowych. Kładzie się też nacisk na kontrolę instalacji oraz na "skuteczne" kary, gdy nie spełniają one wymagań.

KE przedstawia też szereg zaleceń dotyczących informowania opinii publicznej. Operatorzy powinni rozpowszechniać publicznie informacje o stosowanych chemikaliach i ilości wody, jaką zamierzają zużyć do szczelinowania "na dużą skalę" przy każdym z odwiertów. Ponadto w ciągu 6 miesięcy od opublikowania rekomendacji władze powinny opublikować w internecie informacje o liczbie odwiertów ze szczelinowaniem "na dużą skalę" i liczbie pozwoleń oraz uaktualniać te informacje co roku. Władze powinny też informować o wszelkich wypadkach i o wynikach inspekcji.

W drugim dokumencie, bardziej strategicznych wytycznych KE wskazuje, że choć w krótkim terminie gaz i jego nowe złoża, takie jak łupkowe, odgrywają rolę "w transformacji sektora energetycznego, jeśli zastępują związane z większymi emisjami paliwa kopalne", to "długoterminowym celem" UE jest wolne od CO2 społeczeństwo i m.in. odnawialne źródła energii.

Kontrowersje wywołuje metoda wydobywania gazu łupkowego, czyli szczelinowanie hydrauliczne. Polega ona na wtłaczaniu pod ciśnieniem w złoże skalne zawierające gaz, cieczy składającej się z wody i substancji chemicznych. Ekolodzy obawiają się m.in., że może to prowadzić do skażenia chemikaliami wody pitnej. Moratorium na wydobycie gazu łupkowego tą metodą wprowadziły Francja i Bułgaria.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki