REKLAMA

KE nie podaruje Apple'owi 13 mld euro podatku

2020-09-25 13:13
publikacja
2020-09-25 13:13
Pexels

Komisja Europejska odwoła się od lipcowej decyzji sądu UE w sprawie zapłaty przez Apple 13 mld euro z tytułu zaległych podatków w Irlandii - zapowiedziała w piątek wiceszefowa KE ds. konkurencji Margrethe Vestager. Urzędnicy z Brukseli uważają, że sąd popełnił w tej sprawie błędy.

"Komisja postanowiła odwołać się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości od wyroku sądu z lipca 2020 roku w sprawie pomocy państwa dla Apple w Irlandii" - oświadczyła Vestager.

Sprawa ciągnie się od 2016 roku. Wówczas KE nakazała Apple zwrot 13 mld euro do budżetu Irlandii, uznając, że amerykańska firma na terenie tego kraju skorzystała z niedozwolonej pomocy publicznej. Koncern odwołał się jednak od tej decyzji i wygrał sprawę przed sądem UE.

Vestager zaznaczyła, że wyrok w tej sprawie dotyka ważnych kwestii prawnych, które są istotne dla KE przy stosowaniu przez nią zasad pomocy państwa w sprawach dotyczących planowania podatkowego. KE uważa, że sędziowie w Luksemburgu "naruszyli prawo" swoim orzeczeniem.

"Dopilnowanie, aby wszystkie firmy, duże i małe, płaciły sprawiedliwe podatki, pozostaje głównym priorytetem Komisji. Sąd wielokrotnie potwierdzał zasadę, zgodnie z którą państwa członkowskie są uprawnione do określania opodatkowania w ich przepisach podatkowych, ale muszą to robić z poszanowaniem prawa Unii, w tym zasad pomocy państwa" - zaznaczyła wiceszefowa KE.

"Jeżeli państwa członkowskie przyznają niektórym przedsiębiorstwom wielonarodowym korzyści podatkowe niedostępne dla ich rywali, szkodzi to uczciwej konkurencji w Unii Europejskiej, naruszając zasady pomocy państwa" - dodała.

W swojej decyzji z 2016 roku unijni urzędnicy ocenili, że producent iPhone'ów skorzystał niesłusznie z dwóch irlandzkich interpretacji podatkowych, które sztucznie zaniżały jego obciążenia fiskalne przez ponad dwie dekady.

Przykładowo tylko w 2011 roku irlandzka spółka zależna Apple'a odnotowała zyski w UE wysokości około 16 mld euro, ale zgodnie z interpretacją podatkową tylko około 50 mln euro uznano za podlegające opodatkowaniu w Irlandii.

Od decyzji KE wraz z Apple'em odwołał się Dublin, by chronić system niskich podatków w Irlandii, który przyciąga inwestycje do tego kraju.

Vestager podkreśliła, że KE będzie korzystać ze wszystkich narzędzi, którymi dysponuje, aby zapewnić, że firmy płacą sprawiedliwe podatki. W przeciwnym razie - wskazała - budżety publiczne i obywatele zostaną pozbawieni środków na inwestycje, których potrzeba jest teraz jeszcze bardziej paląca, aby wesprzeć ożywienie gospodarcze Europy.

"Musimy kontynuować nasze wysiłki, aby wprowadzić odpowiednie przepisy, które pozwolą wyeliminować luki i zapewnić przejrzystość. Przed nami więc więcej pracy i zapewnienie, że wszystkie firmy, w tym cyfrowe, będą płacić sprawiedliwą część podatku tam, gdzie jest on słusznie należny" - oświadczyła wiceszefowa KE.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
szczecinianin
Oby się nie wywinęli ,bo na to wyjdzie ,że podatki płacą tylko biedni naiwniacy tacy jak .np ja.
Ps.FAKT jest taki ,że nie znam sposobu jak ich nie zapłacić a widać po tej sprawie ,że są luki aby nie płacić podatków.
piterro1980
Chyba nie umiesz czytać albo z choinki się urwałeś. Apple założyło siedzibę w UE w Irlandii ze względu na niskie stawki podatkowe jakie ten kraj gwarantuje. Ponadto skorzystali zapewne z szeregu ulg podatkowych jakie obowiązują również w innych krajach łunii jełurpoejskiej gdy zakładasz nowy biznes. Tylko Niemkę Chyba nie umiesz czytać albo z choinki się urwałeś. Apple założyło siedzibę w UE w Irlandii ze względu na niskie stawki podatkowe jakie ten kraj gwarantuje. Ponadto skorzystali zapewne z szeregu ulg podatkowych jakie obowiązują również w innych krajach łunii jełurpoejskiej gdy zakładasz nowy biznes. Tylko Niemkę van der Leyen chyba kapsko rozbolało że tam założyli firmę a nie np w Berlinie. No i dochodzi kwestia ceł na dojcze staal i amelinium które Trump nałożył na tę hołotę zza Łaby.
piterro1980
,,KE uważa, że sędziowie w Luksemburgu "naruszyli prawo" swoim orzeczeniem.'' To tyle w kwestii niezawisłości sądów i praworządności w UE.

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki