REKLAMA

KE nałożyła 18 mln euro kary na dostawców części samochodowych za kartele

2020-09-29 12:44
publikacja
2020-09-29 12:44
fot. qvist / Shutterstock

Komisja Europejska nałożyła grzywnę w łącznej wysokości 18 mln euro na dostawców części samochodowych - Brose i Kiekert - za udział w kartelach. Firmy umawiały się w sprawie systemów zamykania samochodów na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Inna spółka, Magna, nie została ukarana grzywną, ponieważ ujawniła Komisji oba nielegalne porozumienia.

Magna z siedzibą w Kanadzie i Brose z siedzibą w Niemczech utworzyły kartel dotyczący dostawy modułów drzwiowych i regulatorów okien do określonego modelu samochodu grupy Daimler.

Magna brała udział w odrębnym bilateralnym kartelu ze spółką Kiekert z siedzibą w Niemczech, dotyczącym dostaw części do samochodów grupy BMW i grupy Daimler. Wszystkie trzy firmy potwierdziły, że uczestniczyły w niedozwolonych porozumieniach.

Trzej dostawcy wyposażenia samochodowego, o których mowa w tej decyzji, wymieniali poufne informacje handlowe. Koordynacja odbywała się poprzez spotkania, rozmowy telefoniczne lub e-maile.

Wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji, poinformowała, że firmy utworzyły kartele, aby zwiększyć zyski ze sprzedaży. Wskazała, że zaszkodziło to europejskim konsumentom i niekorzystnie wpłynęło na konkurencyjność na rynku motoryzacyjnym.

„Komponenty takie jak moduły drzwi, regulatory okien i systemy zatrzasków są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania samochodów, zapewniają ochronę przed urazami oraz zapewniają bezpieczeństwo i komfort" - wskazała.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki