KE ma dziś skrytykować Nord Stream 2

Komisja Europejska ma dziś skrytykować planowaną budowę drugiej magistrali Gazociągu Północnego. Nieoficjalne informacje potwierdził Polskiemu Radiu jeden z urzędników, który brał udział w pracach nad dokumentem. W Brukseli opublikowany zostanie raport dotyczący tworzonej unii energetycznej (ok 11.00) Gazociąg przebiegający po dnie Morza Bałtyckiego łączy Rosję z Niemcami omijając Europę Środkowo-Wschodnią, w tym Polskę, oraz Ukrainę.

(fot. Russian Look / FORUM)

W dokumencie ma się znaleźć zapis, że Gazociąg Północy nie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Unii, będzie też zapowiedź, że inwestycja zostanie zbadana pod kątem zgodności z unijnymi regulacjami. To ostrzejsze zapisy niż te, które pierwotnie proponowała Komisja, ale nie tak silne jakby życzyli sobie tego europosłowie.

"To nas zapewne nie zadowoli" - powiedział Polskiemu Radiu szef parlamentarnej komisji przemysłu i energii Jerzy Buzek, który wraz z europosłami z różnych grup politycznych domagał się jasnych deklaracji, że inwestycja nie otrzyma w przyszłości unijnego wsparcia. "Chodzi o to, żeby nie liczyli udziałowcy Nord Stream 2 na jakąkolwiek pomoc ze strony Unii Europejskiej - ani finansowa, ani jakiekolwiek odstępstwa od regulacji unijnych są niedopuszczalne" - dodał Jerzy Buzek. W sprawie Gazociągu Północnego toczą się spory w Komisji Europejskiej. Na razie wygrali zwolennicy bardziej surowego podejścia, ale to nie oznacza, że zostanie ono podtrzymane w przyszłości.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Jasko

Niemcy już niedługo wyłączają swoje atomówki. Już po pierwszych wypowiedziach nowej władzy w Polsce utwierdzają się w przekonaniu, że ich bezpieczeństwo energetyczne oparte jest na bałtyckiej rurze.

! Odpowiedz
1 2 ~abc

W sprawie imigrantów ma obowiązywać solidarność bo przecież Niemcy nie mogą sami ponosić kosztów.
W sprawie gazociągów decyzje maja zapadać w Berlinie. Tu solidarność nie obowiązuje bo to Niemcy będą z tego z tego czerpać zyski i rozdawać karty.
Kali ukraść krowę - dobrze, Kalemu ukraść krowę - źle.

! Odpowiedz
1 2 ~plutarch

Car zły, car nie w humorze dziś.

! Odpowiedz
2 3 ~Pawel

Czyli Komisja skrytykuje, a budowa będzie szła w najlepsze.
Zwykłe zasłona dymna, żeby Polska jednak zgodziła się na kwoty uchodźców.
Jednocześnie ta sama Komisja zablokuje budowę elektrowni atomowej na Węgrzech, żeby nabruździć znienawidzonemu przez Berlin Orbanowi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil