KE krytykuje Polskę za brak postępu w sprawie reformy systemu emerytalnego

Komisja Europejska wytknęła w środę polskim władzom brak postępu w reformach, które miałyby zapewnić odpowiednią wysokość przyszłych emerytur i stabilność systemu emerytalnego. Bruksela dostrzegła za to postęp w zwiększaniu innowacyjności gospodarki.

(fot. Zbigniew Kotara / Shutterstock)

Generalnie KE pozytywnie oceniła stan polskiej gospodarki, która - jak to ujęła - z sukcesem nadrabia zaległości.

Co na minus

Informacje te znalazły się w raporcie opublikowanym w ramach rekomendacji gospodarczych, które Komisja wydaje wobec wszystkich państw członkowskich. Z dokumentu wynika m.in., że Polska nadal nie poradziła sobie z poprawą otoczenia regulacyjnego, w szczególności ze wzmocnieniem roli konsultacji społecznych w procesie legislacyjnym.

Brak postępu odnotowano też w kwestii zapewnienia "adekwatności przyszłych świadczeń emerytalnych i stabilności systemu emerytalnego". Jako środek zaradczy Komisja wskazuje podniesienie wieku emerytalnego, a także zmianę przywilejów, którymi cieszą się określone grupy zawodowe w tym zakresie.

Zdaniem ekspertów KE polskie władze podjęły ograniczone kroki, by zwiększyć aktywność zawodową. Chodzi m.in. o poprawę dostępu do opieki nad dziećmi i opieki długoterminowej, a także usuwanie przeszkód na drodze do trwalszych rodzajów zatrudnienia. Skrytykowano za to reorganizacja systemu szkolnego, która - jak zaznaczyli eksperci KE - doprowadziła do pogorszenia warunków pracy i nauki w wielu szkołach.

Co na plus

Generalnie Komisja jednak pozytywnie oceniła stan polskiej gospodarki, która - jak czytamy - z sukcesem nadrabia zaległości. "Warunki gospodarcze pozostają sprzyjające, pomimo perspektyw spowolnienia wzrostu. Zatrudnienie jest wysokie, a stopa bezrobocia ustabilizowała się na rekordowo niskim poziomie" - napisano w raporcie.

Zdaniem analityków z Brukseli bezpiecznie wygląda też krótkoterminowa perspektywa finansów publicznych. Wzywaniem pozostaje za to starzejąca się populacja, spadająca liczba osób w wieku produkcyjnym, a także niska jakość niektórych kluczowych usług publicznych jak opieka zdrowotna, czy opieka długoterminowa.

Wyzwania

Do najważniejszych wyzwań w długim horyzoncie zaliczono stopniowe przejście do gospodarki opartej na wiedzy, wytwarzającej zaawansowane produkty i usługi, a także zmniejszenie zależności od paliw kopalnych. "Pod tym względem kluczowe znaczenie ma ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez dekarbonizację wytwarzania energii i zmniejszenie energochłonności. Przejście na gospodarkę niskoemisyjną będzie miało znaczący wpływ na społeczeństwo, głównie w dotkniętych przemianami regionach" - czytamy w dokumencie KE.

Bruksela uważa, że przyszły potencjalny wzrost gospodarczy Polski będzie zależał od trendów dotyczących akumulacji kapitału, rozwoju umiejętności oraz migracji. Zdaniem KE znaczący napływ migrantów do Polski (siły roboczej) spoza UE pomógł utrzymać mocny wzrost PKB. Biorąc pod uwagę coraz wyższy odsetek migrantów na rynku pracy w Polsce oraz to, że wielu Polaków wyjechało za granice dalsze trendy w tym obszarze będą miały znaczący wpływ na dynamikę gospodarczą.

Po raz pierwszy raporty oceniają postępy państw członkowskich na drodze do ONZ-owskich celów zrównoważonego rozwoju, które dotyczą takich wyzwań jak ubóstwo, równość płci, czy zmiany klimatu. Polska jest powyżej średniej unijnej w większości wskaźników, zwłaszcza dotyczących ubóstwa, jakości edukacji, czy zmniejszania nierówności. Poniżej średniej jest natomiast jeśli chodzi o poziom opieki zdrowotnej, czy warunki pracy. Kluczowym wyzwaniem jeśli chodzi o spełnianie celów zrównoważonego rozwoju pozostają działania klimatyczne.

Raporty będą podstawą do dyskusji unijnych ministrów w Radzie UE. Komisja będzie też omawiała je z administracjami, ekspertami oraz parlamentami krajów członkowskich. W kwietniu państwa UE mają przedstawić swoje krajowe programy reform.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 pakamera

KE krytykuje,czyli ocenia pozytywnie.

! Odpowiedz
18 4 xxpp

Ta strona zamieniła się w jakieś kłebowisko trolli PIS/konfederacja.

! Odpowiedz
4 14 teken

Komuniści krytykują socjalistów ;)

! Odpowiedz
16 5 xxpp

Nie bardzo. Komuniści nei doradzają podniesienie wieku emerytalnego.
Możesz się obrazić na Unię, ale tylko dzięki niej nasz kraj nie wygląda teraz jak Ukraina.

! Odpowiedz
45 20 eresan

Krytyka Polskiego systemu emerytalnego pod kątem stabilności to jak ocena odporności zamku z piasku na trzęsienie ziemi.
Po co w ogóle się tym zajmować?

! Odpowiedz
27 86 piterro1980

Nie pamiętam krytycznych uwag ze strony ,,komisji jełuropejskiej'' jak Donaldziu kradł pieniądze z OFE. Śmiech na sali ten cały raport.

! Odpowiedz
37 3 xxpp

może dlatego, że niczego nie ukradł? to PIS kradnie 15%

! Odpowiedz
1 5 pakamera

Była krytyka,mówiło się nawet o deprywatyzacji sektora,tylko w tym czasie polskie media,z telewizją publiczną będącą pod kontrolą PO, ukrywały temat.

! Odpowiedz
19 71 eagleeye

W pełnym dokumencie zaleca tez nam "podniesienie wieku emerytalnego" się pytam z jakiej okazji ???

! Odpowiedz
47 15 mbanny

Poczytaj sobie w necie jakie są argumenty za plus sprawdź jak to wygląda np. w top 20 gospodarkach świata.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne