REKLAMA

KE chce zakazu pozyskiwania nowych złóż ropy naftowej, węgla i gazu w Arktyce

2021-10-13 17:57
publikacja
2021-10-13 17:57
KE chce zakazu pozyskiwania nowych złóż ropy naftowej, węgla i gazu w Arktyce
KE chce zakazu pozyskiwania nowych złóż ropy naftowej, węgla i gazu w Arktyce
fot. Denis Burdin / / Shutterstock

Unia Europejska będzie dążyć do zakazu pozyskiwania nowych złóż ropy naftowej, węgla i gazu w Arktyce w celu ochrony regionu poważnie dotkniętego zmianami klimatycznymi - wynika z projektu nowej strategii bloku wobec Arktyki opublikowanej przez Komisję Europejską.

Propozycja Komisji Europejskiej odzwierciedla wysiłki UE na rzecz wzmocnienia jej roli na arenie światowej, choć ma ograniczony wpływ na Arktykę. Nie jest członkiem Rady Arktycznej, regionalnego organu koordynującego, chociaż trzy jej państwa członkowskie – Dania, Finlandia i Szwecja – są - informuje Agencja Reutera.

Komisja proponuje, by UE współpracowała z partnerami na rzecz wielostronnego prawnego zobowiązania do niedopuszczania dalszego rozwoju wydobycia węglowodorów w Arktyce lub regionach przyległych, ani zakupu takich węglowodorów, jeśli miałyby być produkowane.

Prezydent Rosji Władimir Putin, którego kraj jest jednym z największych światowych eksporterów ropy i gazu i wydobywa paliwa kopalne w Arktyce, powiedział, że Moskwa w końcu skorzysta na takim zakazie ze względu na rosnące ceny - wskazuje Reuter.

„Jeśli takie decyzje doprowadzą do pewnej zmienności cen, (gospodarka Rosji) nie ucierpi tak bardzo. To dlatego, że zmniejszymy produkcję, ale uzyskamy pożądane ceny” – powiedział Putin na konferencji energetycznej w Moskwie.

Arktyka jest jednym z regionów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi. Ogrzewała się trzy razy szybciej niż pozostała część planety w ciągu ostatnich 50 lat, powodując topnienie lodu pokrywającego ląd i morze, podnoszenie się poziomu mórz i topnienie wiecznej zmarzliny.

W ramach nowej strategii UE dąży również do wzmocnienia badań nad skutkami rozmrażania wiecznej zmarzliny, które mogą zagrozić polom naftowym i spowodować uwolnienie gazów cieplarnianych, a także niebezpiecznych zarazków uwięzionych w zamarzniętym gruncie.

„Ponad 70 proc. arktycznej infrastruktury i 45 proc. pól wydobywczych ropy naftowej jest zbudowanych na wiecznej zmarzlinie” – czytamy w dokumencie, który musi jeszcze zostać zatwierdzony przez 27 państw członkowskich UE.

Rada Arktyczna obejmuje Kanadę, Islandię, Norwegię, Rosję i Stany Zjednoczone oraz trzy państwa UE wraz z sześcioma organizacjami tubylczymi i pełni rolę forum współpracy. UE wystąpiła o status obserwatora.

Aby wzmocnić swoją obecność w regionie, UE planuje otworzyć biuro w stolicy Grenlandii Nuuk, tak jak zrobiły to Stany Zjednoczone w zeszłym roku - informuje Agencja.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jas2
Globalne ocieplenie, gdyby faktycznie nastąpiło, było bardzo korzystne dla ludzkości.

Chłodna i mroźna północ nie musiałaby używać zimą ogrzewania.
Ciepłe południe potrzebuje energii do chłodzenia w czasie upałów i słonecznej pogody, kiedy dostępna jest darmowa energia słoneczna.
wtomek
nie ma nic darmowego na tym świecie, płacisz za możliwość używania instalując odpowiednie urządzenia.
broiniac
XD
To teraz jeszcze trzeba tylko zbudować temu południu panele i nauczyć ich obsługi i konserwacji i pilnować, żeby czasem nie postanowili jednak migrować na północ, bo jednak 40 stopni dzień w dzień to nawet dla nich za dużo xD

Skutki globalnego ocieplenia nie zamykają się w cieplejszej północy. Nie dotarł
XD
To teraz jeszcze trzeba tylko zbudować temu południu panele i nauczyć ich obsługi i konserwacji i pilnować, żeby czasem nie postanowili jednak migrować na północ, bo jednak 40 stopni dzień w dzień to nawet dla nich za dużo xD

Skutki globalnego ocieplenia nie zamykają się w cieplejszej północy. Nie dotarł też magicznie, że na południu będzie więcej słońca, nie wiem skąd to wyciągnąłeś xD
jas2
Niemcy powinni przeforsować dyrektywę UE, że ropę można wydobywać wyłącznie w Europie.
ajwaj_
KE niech sie zajmie Europa,
padaja jak muchy zaklady bez energii lub za droga,
ludzie w mieszkania siedza/spia w ubraniach.

W GB itd. beda rekordy smierci z zimna, nawet jesli zima nie bedzie ciezka
dolar36
heh już nawet tam ten chory twór przeszkadza i zakazuje, niebawem cofniemy się 1000lat w rozwoju
art91
W przyszłym roku zaczynam budowe domu, stawiam bardziej na pompe cjepla plus solary niz gaz bo: tak jak ten artykul wegiel be znow gaz ok jest eko ale to takze zloze ktore sie wyczerpie ewentualnie z biegiem lat jak wegiel ze slaska bedzie wymagal grubszych inwestycji przez warunki geologiczne. Odnosnie artykułu dokad zmieza UE?W przyszłym roku zaczynam budowe domu, stawiam bardziej na pompe cjepla plus solary niz gaz bo: tak jak ten artykul wegiel be znow gaz ok jest eko ale to takze zloze ktore sie wyczerpie ewentualnie z biegiem lat jak wegiel ze slaska bedzie wymagal grubszych inwestycji przez warunki geologiczne. Odnosnie artykułu dokad zmieza UE??? Co chce osiagnac??
pawel11a
Pompa ciepła+fotowoltaika to dobre rozwiązanie we Francji, gdzie energetyka opiera się o elektrownie jądrowe i jest stosunkowo ciepło. Nie polecam montażu pomp ciepła w Polsce, gdyż jest to drogie w montażu i eksploatacji, a przy okazji ma bardzo niską żywotność. Przy okazji jest strasznie niszczące dla środowiska,Pompa ciepła+fotowoltaika to dobre rozwiązanie we Francji, gdzie energetyka opiera się o elektrownie jądrowe i jest stosunkowo ciepło. Nie polecam montażu pomp ciepła w Polsce, gdyż jest to drogie w montażu i eksploatacji, a przy okazji ma bardzo niską żywotność. Przy okazji jest strasznie niszczące dla środowiska, bo elektrownia musi spalić kilkukrotnie więcej węgla/gazu, niż porównywalnie Ty byś spalił, bo sprawność systemu energetycznego jest bardzo niska.
W Polsce temperatury poniżej -15 stopni, zdarzają się bardzo często. A sprawność pomp ciepła, przy takich temperaturach, zrównuje się do zwykłej farelki (nawet jak jest na niej napisane, że do -25 działa pompa ciepła).
Zapłacisz za to słono (bo kupno pompy ciepła nie jest tanie), w ciągu 10 lat jest duże prawdopodobieństwo jakiejś drogiej naprawy(bo części do chińskich urządzeń często po 10 latach są niedostępne). Na rachunkach za prąd zapłacisz 3x tyle. A środowisko ucierpi kilkukrotnie bardziej, niż byś sobie jakiś gówniany piec zamontował.

Jedyny kto na tym zarobi, to chińczyk, który Ci to sprzeda i monterzy fotowoltaiki i pomp ciepła. Fotowoltaikę opłaca się zakładać, ale nie w perspektywie używania jej do pomp ciepła. Bo są już dość mocne głosy, że mimo przewymiarowania fotowoltaiki, nie będzie można energii zgromadzonej w lecie, zużyć zimą.
jas2 odpowiada pawel11a
pawel11a, wygłupiłeś się.
jas2 odpowiada pawel11a
"W Polsce ma bardzo niską żywotność."

Ma wbudowany GPS i jak wykryje, że jest w Polsce to się psuje.

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki