KE chce uregulować działalność parabanków

Komisja Europejska chce uregulować działalność parabanków. Na razie prowadzi konsultacje z krajami członkowskimi, a projekt przepisów w tej sprawie ma zaproponować jesienią. Odpowiedź na pytania Brukseli przysłała między innymi Warszawa.

Komisja chce uregulować działalność parabanków, bo uważa, że ich upadki mogą zachwiać europejskim systemem finansowym. Dlatego, by uniknąć zagrożeń, chce uzupełnić luki w przepisach.

» Parabanki - czy jest się czego obawiać?
Urzędnicy w Komisji przyznają w rozmowie z Polskim Radiem, że jedną z rozważanych możliwości jest wymóg, by parabanki działały według tych samych regulacji co sektor bankowy, ale wszystko zależy od stanowiska unijnych krajów. A na przykład Polska, jak informują, na razie o to nie wnioskowała. Warszawa opowiada się za nadzorem nad parabankami, przede wszystkim chce obowiązkowego informowania o działalności, ale przestrzega przed mnożeniem biurokracji i mówi o swobodzie w regulowaniu, by parabanki były uzupełnieniem dla tradycyjnego systemu bankowego.

Także Bruksela, oprócz zagrożeń, widzi też korzyści. Podkreśla, że tego typu instytucje, jeśli dobrze zarządzane, stanowią dodatkową źródło finansowania dla inwestorów, oferują kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Jeśli Komisja Europejska w listopadzie przedstawi projekt przepisów, to najwcześniej wejdą one w życiu za półtora roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Bruksela/dydŹródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil