REKLAMA

KE: Unia wspiera Polskę w związku z wydaleniem z Rosji pracowników ambasady RP

2021-04-26 13:06
publikacja
2021-04-26 13:06
KE: Unia wspiera Polskę w związku z wydaleniem z Rosji pracowników ambasady RP
KE: Unia wspiera Polskę w związku z wydaleniem z Rosji pracowników ambasady RP
/ Parlament Europejski

Rosja nadal wykazuje chęć eskalacji napięć w stosunkach z UE, nieproporcjonalnie reagując na wydalenie rosyjskich dyplomatów przez Polskę. UE wspiera swoje państwo członkowskie, Polskę – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano.

PAP zapytała KE o kwestię uznania przez MSZ Rosji pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie za osoby niepożądane.

Jak odpowiedział Stano, UE wspiera w tej kwestii Polskę. Dodał, że Unia Europejska wzywa władze rosyjskie do zaprzestania "bezprawnej działalności w UE i w samej Rosji, a także prowokacyjnych działań wobec UE".

Pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie zostało uznanych przez władze Rosji za osoby niepożądane i mają oni opuścić Rosję do końca dnia 15 maja - poinformował w piątek w komunikacie rosyjski resort spraw zagranicznych.

MSZ Rosji oświadczyło, że wezwało w piątek ambasadora RP w Moskwie Krzysztofa Krajewskiego, któremu przekazano protest z powodu wcześniejszego uznania przez Polskę za osoby niepożądane trzech pracowników ambasady Rosji w Warszawie.

MSZ określiło decyzję strony polskiej jako "nieuzasadnioną" i podjętą "pod absurdalnym pretekstem wyrażenia solidarności ze Stanami Zjednoczonymi". Oświadczyło także, że "Warszawa świadomie realizuje kurs na dalszą degradację i niszczenie relacji dwustronnych". Ministerstwo oznajmiło, że to działania strony polskiej sprawiły, iż "w ciągu ostatnich kilku lat kontakty z Rosją były faktycznie zamrożone". Zarzucono Polsce m.in. "próby torpedowania rosyjskich projektów energetycznych" i "antyrosyjską kampanię informacyjną na szeroką skalę".

15 kwietnia ambasadorowi Rosji w Warszawie wręczono notę dyplomatyczną, zawierającą informację o uznaniu za osoby niepożądane trzech pracowników rosyjskiej placówki. W komunikacie polskie MSZ wyjaśniło, że "podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej".

MSZ wyjaśniło także wówczas, że "Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi w dniu 15 kwietnia 2021 roku przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze, to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej".

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rosja kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki