KAS zawiesza funkcjonariuszy. Śledztwo ws. korupcji na przejściu granicznym

Administracja skarbowa wszczęła procedurę zawieszenia czterech funkcjonariuszy KAS, którym prokuratura w Białymstoku postawiła zarzuty związane z działalnością grupy przestępczej zajmującej się przemytem przez granicę z Białorusią. W śledztwie były składane wnioski o areszt, których jednak sąd nie uwzględnił.

(fot. Atstock Productions / Shutterstock)

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku dotyczy obecnie sześciu osób, w tym czterech czynnych funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Zatrzymań podejrzanych dokonali funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów oraz wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, po kilku miesiącach pracy operacyjnej i zbierania dowodów.

Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej Łukasz Janyst, zarzuty dotyczą okresu od sierpnia 2017 do maja 2018 roku. Po ich postawieniu śledczy wystąpili do sądu o areszt podejrzanych, ale sąd tych wniosków nie uwzględnił. Ocenił co prawda, że uprawdopodobnione jest popełnienie przestępstwa, ale jednocześnie uznał, że materiał dowodowy jest na tyle zebrany i zabezpieczony, iż nie ma obawy ewentualnego matactwa.

Żadnych innych, tzw. wolnościowych środków zapobiegawczych śledczy na razie nie zastosowali; prokurator Janyst poinformował PAP, że od postanowień sądu pierwszej instancji w tej sprawie zostaną złożone zażalenia, bo prokuratura nadal uważa, iż są podstawy do zastosowania aresztu.

"Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku wszczął procedurę zawieszenia zatrzymanych w tej sprawie funkcjonariuszy" - poinformował PAP rzecznik białostockiej IAS Radosław Hancewicz.

Zgodnie z ustawą o KAS funkcjonariusza zawiesza się w pełnieniu obowiązków służbowych - na okres nie dłuższy niż 3 miesiące - w przypadku wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub w sprawie o umyślne przestępstwo skarbowe. W uzasadnionych przypadkach okres zawieszenia można przedłużyć do czasu zakończenia postępowania karnego lub postępowania karnego skarbowego.

Według ustaleń śledztwa, grupa przestępcza działała na drogowym przejściu granicznym w Połowcach. Wcześniej policja podawała w komunikacie, że sześciu zatrzymanym osobom prokuratura postawiła w sumie 26 zarzutów.

Obejmują one m.in. działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, w skład której wchodzili także obywatele innego państwa, wręczanie i przyjmowanie łapówek w zamian za naruszenie przepisów prawa oraz niedopełnianie obowiązków służbowych, polegające na odstępowaniu - za korzyści majątkowe - od kontroli celno-skarbowych.

autor: Robert Fiłończuk

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.