KAS walczy z nielegalnie sprzedającymi przez Facebooka

Mazowieccy celnicy walczą z nielegalnie sprzedającymi towary przez portale społecznościowe m.in. przez Facebooka; wartość zajętego towaru to ok. 200 tys. zł - poinformowała Anna Szczepańska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

(fot. Jaap Arriens/NurPhoto / Zuma Press)

Rzeczniczka wskazała, że codziennie użytkownicy portali społecznościowych otrzymują różnego rodzaju oferty sprzedaży, zarówno odzieży, jak i kosmetyków. Są to towary markowe z legalnymi znakami towarowymi, ale działająca w ten sposób osoba prywatna, często nie posiada zarejestrowanej działalności gospodarczej.

"Osoby, które decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w internecie, między innymi na różnego rodzaju portalach społecznościowych, m.in. Facebook, powinny pamiętać o robieniu tego zgodnie z przepisami" - przypominała.

Szczepańska dodała, że w ostatnim czasie mazowieccy celnicy zlikwidowali taką "szarą strefę". "Kontrolowana osoba oferowała do sprzedaży artykuły tekstylne na szeroką skalę na Facebooku bez rejestracji działalności gospodarczej. Wstępne czynności sprawdzające potwierdziły, że od listopada 2018 r. do marca 2019 r. dokonano sprzedaży towarów o wartości około 200 tysięcy złotych bez dokumentowania tych transakcji i odprowadzania właściwych podatków do budżetu państwa. W trakcie przeszukania zabezpieczono towar, który będzie stanowił dowód i posłuży w postępowaniu przygotowawczym i kontroli celno–skarbowej" - wyjaśniła.

"Z uwagi na nasilenie handlu w internecie podejmujemy zdecydowane działania, aby wyeliminować obrót +pozafakturowy+, jak również nierówną konkurencję dla legalnie działających podmiotów, które rzetelnie wypełniają swoje obowiązki podatkowe" - zapewnił naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie Radosław Borowski.

Jednym z zdań Krajowej Administracji Skarbowej jest ograniczanie szarej strefy w internecie i minimalizacji wykroczeń popełnianych przy prowadzeniu działalności gospodarczej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ je/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 carlito1

Zamordyzm totalitarny :) wystarczy podatki uprościć, zmniejszyć żeby nie opłacało się ich unikać, z zusu zwolnić połowę darmozjadów i ZUS będzie 800 z nie 1300... To może Ci ludzie którzy robią te " miliony " z szarej strefy wyjdą..

! Odpowiedz
3 3 oko1

Od lat to samo najpierw allegro olx teraz Facebook a czy ktoś się w końcu zabierze za pseudo handlarzy handlującymi autami z zagranicy którzy robią to od lat bez podatku i jakich kolwiek działalności ? Osobiście w moim mieście znam 3 takich co łącznie sprowadzili ponad 1000 aut sprzedając je na pół umowy która pomija ich w sprzedaży,jak to możliwe że można tak oszukiwać skarb państwa pod nosem ?? Lepiej łapać staruszkę ze staraganu bo łatwiej ??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 mknowak

No wielki sukces....... mogę im powiedzieć gdzie mogą znaleźć miliard zł w kilka godzin tylko trzeba się schylić....... wejść na AiRBnB i Booking i sprawdzić kto wystawia faktury a potem wstecznie zażądać od portali rozliczeń z prowadzącymi obiekty i do obiektów wysłać wezwania do zapłaty zaległych podatków od dochodu i VAT. Ale komu by się chciało lepiej siedzieć na Facebooku i się bawić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 18 nostsherlock

Skarbówka walczy z wszystkimi, jeden wielki wrzód na D

! Odpowiedz
20 10 karbinadel

Rozumiem, że grzebanie w Facebooku w godzinach pracy jest przyjemne, ale ja proponuję, żeby urzędnicy zajrzeli na stare dobre Allegro. Tam sprzedających "prywatnie" jest nadal zatrzęsienie, a niezwykle łatwo obecnie sprawdzić, kto ma konto firmowe

! Odpowiedz
0 20 szejknet

Nie musisz mieć konta "firma" jak masz firmę. Słaby przykład.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne