REKLAMA

KAS udaremniła przemyt papierosów w ładunku węgla drzewnego

2022-08-10 07:16
publikacja
2022-08-10 07:16
KAS udaremniła przemyt papierosów w ładunku węgla drzewnego
KAS udaremniła przemyt papierosów w ładunku węgla drzewnego
/ Krajowa Administracja Skarbowa

Blisko 170 tys. paczek papierosów znaleźli funkcjonariusze podlaskiej KAS w ciężarówce z Litwy, skontrolowanej w pobliżu polsko-litewskiej granicy. Szacunkowa wartość towaru przekracza 2,5 mln zł. Śledztwo w sprawie przemytu nadzoruje suwalska prokuratura.

Kontrabanda była ukryta w ładunku węgla drzewnego - poinformował w środę oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki. Gdyby nielegalny towar trafił na rynek, budżet państwa straciłby ponad 4 mln zł.

Kontrolę litewskiej ciężarówki przeprowadzili funkcjonariusze KAS z Budziska. Zgodnie z dokumentami, kierowca miał przewozić węgiel drzewny. Za workami z deklarowanym towarem znajdowały się jednak worki z białoruskimi papierosami. "W blisko połowie, z przeszło tysiąca worków, znajdowały się papierosy" - dodał Czarnecki.

Łącznie było to niemal 170 tys. paczek papierosów, o szacunkowej wartości rynkowej ponad 2,5 mln zł. W sprawie przemytu wszczęto śledztwo, które nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach.

Pod koniec czerwca, również w pobliżu Budziska, funkcjonariusze KAS znaleźli w ciężarówce z Kazachstanu 750 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości 11 mln zł. To największy taki przemyt, udaremniony w tym roku przez służbę celno-skarbową w Podlaskiem. Kontrabanda była ukryta w przewożonych panelach dźwiękochłonnych, zamiast umieszczanej w nich warstwy materiału wygłuszającego.

Na początku czerwca KAS zatrzymała w pobliżu granicy z Litwą 500 tys. paczek nielegalnych papierosów, przewożonych zamiast ładunku wełny mineralnej. Wartość tamtej kontrabandy została oszacowana na 7 mln zł.

W kwietniu - we wspólnej akcji ze Strażą Graniczną - funkcjonariusze KAS udaremnili pod Białymstokiem próbę przemytu blisko 700 tys. paczek papierosów wartych ponad 10 mln zł. W naczepie miał być transport drewna.

W województwie podlaskim jest zarówno wewnętrzna (z Litwą), jak i zewnętrzna (z Białorusią) granica UE. Na polsko-litewskiej nie ma kontroli paszportowo-celnych, a przemyt nielegalnych towarów, głównie papierosów, zwalczają grupy mobilne KAS i SG, wspierane też przez policję. Tu głównie dochodzi do prób przerzutu papierosów właśnie w dużych transportach w ciężarówkach. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki