KAS i ABW rozbiły grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Funkcjonariusze podkarpackiej KAS i delegatury ABW w Lublinie rozbili grupę przestępczą wyłudzającą VAT - poinformowało we wtorek biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej.

(YAY Foto)

"Uszczuplenia należności Skarbu Państwa wynikające z nielegalnej działalności szacowane są na blisko 16 mln złotych. Organy KAS zabezpieczyły w tej sprawie ok 8 mln zł oraz wstrzymały zwrot podatku VAT w kwocie 7,8 mln zł. Zatrzymano 3 osoby podejrzane o wyłudzenia podatku" - napisano w komunikacie KAS.

W informacji zwrócono uwagę, że prowadzone przez funkcjonariuszy KAS i ABW czynności operacyjno-procesowe pozwoliły na rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wyłudzeniami podatku VAT. Śledczy ustalili, że przestępcy zbudowali siatkę podmiotów tworzących pozory legalnych transakcji handlowych. Faktycznym celem sprawców było jednak wprowadzenie na teren Polski smartfonów bez uiszczenia należnego podatku VAT. Wykorzystywano do tego znikającego podatnika.

Podczas działań prowadzonych przez funkcjonariuszy z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu i Delegatury ABW w Lublinie na terenie Przemyśla i Łodzi zatrzymano w tej sprawie 3 osoby, podejrzane o wyłudzenia podatku.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani (obywatele Polski) działali wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych polegających na uszczupleniu należności Skarbu Państwa w podatku od towarów i usług w kwocie blisko 16 mln złotych. Podejrzani dokonywali fikcyjnych transakcji sprzedaży telefonów w okresie od sierpnia 2014 r. do czerwca 2015 r. na terenie Przemyśla, Łodzi i innych miejsc w kraju" - poinformowano.

"Organy KAS zabezpieczyły w tej sprawie około 8 mln złotych na poczet zobowiązań z tytułu podatku VAT oraz wstrzymały zwrot podatku VAT w kwocie 7,8 mln zł" - dodano.

Wobec dwóch podejrzanych osób zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji a wobec trzeciej poręczenie majątkowe w wysokości 80 tys. złotych.

Jak zaznacza KAS, sprawa ma charakter rozwojowy i jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.