Już tylko 20 proc. badanych firm planuje podwyżki płac

20 proc. badanych firm planuje na ten rok podwyżki płac - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Grant Thornton.

(Pexels)

"Jak pokazuje badanie Grant Thornton, obecnie już tylko 20 proc. firm planuje w najbliższym roku podnosić pracownikom wynagrodzenia w ujęciu realnym, a więc o więcej niż wynika to z inflacji (prezentowane dane to wskaźnik netto, czyli odsetek firm planujących wzrost minus odsetek firm planujących spadek). Tak niski odsetek ostatnio odnotowaliśmy pięć lat temu. Przed rokiem wynosił on 36 proc., a dwa lata temu – 31 proc." - napisano w raporcie.

Jak piszą autorzy raportu dotąd wskaźnik skłonności firm do podnoszenia płac był dość dobrze skorelowany z faktycznymi, późniejszymi danymi o wynagrodzeniach – wyprzedzał je o około rok.

"Gdyby ta korelacja miała się utrzymać, oznaczałoby to, że rok 2020 przyniesie wyraźny spadek dynamiki płac w Polsce – z obecnych około 7 proc. nominalnie do około 4 proc." - napisano.

Autorzy dodają, że polscy pracodawcy w 2020 roku zamierzają dość mocno zwiększać zatrudnienie.

"Według naszego badania, obecnie 24 proc. (wskaźnik netto) średnich i dużych firm planuje tworzenie nowych miejsc pracy w bieżącym roku. To wynik niemal taki sam jak przed rokiem (23 proc.) i najwyższy w dziesięcioletniej historii badania" - dodano.

Grant podał, że badanie prowadzone jest co roku metodą CAPI na losowej grupie 10 tys. przedstawicieli zarządów średnich i dużych firm z 32 krajów świata, w tym 200 firm działających w Polsce. (PAP Biznes)

map/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jarunia

Średniak brzmi dumnie i pachnie korupcją polityczną w robocie
prawdziwy Polak to "medianiak"

! Odpowiedz
0 2 -bertro-

Planowane to jedno a realne podwyżki to drugie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.