Już niedługo nie kupisz toyoty z silnikiem Diesla

2018-03-07 08:48
publikacja
2018-03-07 08:48

Kolejny producent samochodów wycofuje się z silników Diesla. Do grona koncernów, które zrezygnowały ze wspierania tej technologii w swoich procesach produkcyjnych, dołączyła japońska Toyota, od lat inwestująca w samochody z napędami hybrydowymi – donosi serwis engadget.

/ fot. Toru Hanai / Reuters

Rezygnacja z silników na olej napędowy nie będzie miała jednak miejsca wszędzie i w każdym segmencie pojazdów. Sprzedaż aut z dieslem zostanie wstrzymana w tym roku na razie tylko w Europie i dotknie tylko standardowej oferty marki. Większe SUV-y i samochody do zastosowań komercyjnych nadal będą przedstawicielami napędów wysokoprężnych „by sprostać potrzebom klientów”.

Nie dziwi fakt, że to Toyota właśnie w Europie zdecydowała się na taki krok – producenci mają dwa argumenty za wycofywaniem się z oferty z dieslem na Starym Kontynencie. Po pierwsze są to nałożone przez Unię Europejską na branże wymogi emisji spalin – od 2021 roku wszystkie nowe samochody nie mogą przekroczyć 95 g emisji CO2 na przejechany kilometr. Nie wszyscy producenci są z tego faktu zadowoleni – Volkswagen obawia się tego ruchu i zwiastuje rychłe odrodzenie się takich samochodów, a Ford już nieśmiało zapowiada, że konieczność inwestowania w hybrydy odbije się na kieszeniach klientów.

Dodatkowo kilka krajów europejskich zapowiedziało, że w najbliższych latach wprowadzi na swoim terenie całkowity zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Na taki krok zdecydowała się m.in. Wielka Brytania, Holandia, Francja, Norwegia i Niemcy.

Z drugiej strony sami klienci w Europie odwracają się od takich samochodów. W ciągu ostatnich kilku lat udział aut z napędem Diesla w europejskim parku samochodowym spadł poniżej 50 proc. na korzyść benzyniaków. Wciąż jednak hybrydy, samochody elektryczne i na gaz stanowią niewielki odsetek – niecałe 5 proc. 

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
frank_deleos
Nie kupię toyoty z dieslem to nie kupię jej wcale bo nie spełnia moich oczekiwań. A skorzysta inny producent, który będzie miał w ofercie silnik który mnie interesuje
karbinadel
"Już niedługo nie kupisz toyoty z silnikiem Diesla" - normalnie dramat. Jak tu żyć?
jiira
Nowe samochody powinny byc obciazone bardzo wysokimi podatkami (system podobny do dunskiego) I wysoka akcyza na paliwo. To mialoby duzy I pozytywny wplyw na ochrone srdodowiska, wydluzenie czasu uzytkowania auta, mniejsze zuzycie zasobow. Wiecej ludzi korzystaloby tez pewnie z transportu publicznego. Samochody elektryczne nie rozwiaza Nowe samochody powinny byc obciazone bardzo wysokimi podatkami (system podobny do dunskiego) I wysoka akcyza na paliwo. To mialoby duzy I pozytywny wplyw na ochrone srdodowiska, wydluzenie czasu uzytkowania auta, mniejsze zuzycie zasobow. Wiecej ludzi korzystaloby tez pewnie z transportu publicznego. Samochody elektryczne nie rozwiaza problemu zanieczyszczenia srodowiska zlomem samochodowym I zuzywania zasobow.
aleks__
I wszyscy zatrudnieni w sektorze motoryzacyjnym jak to się ładnie mówi niech się "przebranżowią"
igła
Jest też inny problem. Obecnie w grupie VW wiele modeli, zwłaszcza z mocniejszymi silnikami nie można kupić z manualną skrzynią biegów tylko z DSG, która jak wiadomo ma pewne wady, ograniczoną żywotność i na starcie takie auto jest droższe o 8-9 tys. zł.
ajwaj
"Kochajcie Toyote, bo tak szybko odchodzi"

a wlasnie ""Olej napędowy przeżyje renesans w niedalekiej przyszłości, ponieważ ludzie, którzy napędzają silnik wysokoprężny, zdadzą sobie sprawę, że jest to bardzo wygodna koncepcja jazdy" - powiedział CEO VW Matthias Müller z Bloomberg""

A
"Kochajcie Toyote, bo tak szybko odchodzi"

a wlasnie ""Olej napędowy przeżyje renesans w niedalekiej przyszłości, ponieważ ludzie, którzy napędzają silnik wysokoprężny, zdadzą sobie sprawę, że jest to bardzo wygodna koncepcja jazdy" - powiedział CEO VW Matthias Müller z Bloomberg""

A czemu on tak mòwi? Albowiem przekret NO2, jak juz CO2 (wyjscie Trumpa z Paryskiego Ukladu ocipienia klimatu), pyl (99% niezalezne od napedu sam. > a pola, opony, nawet z Sachary itd. - fakt, ozon beda obnazone i skasowane.
https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2018/03/07/volkswagen-rechnet-mit-renaissance-des-diesel-antriebs/
resisdus
Taa... VW i silniki wysokoprężne... wolne żarty.... Rownie dobrze możesz pisać o zimowych igrzyskach olimpijskich i rosyjskich sportowcach

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki