REKLAMA

Już 230 zatrzymanych podczas akcji protestu na Białorusi

2020-11-29 13:49, akt.2020-11-29 17:42
publikacja
2020-11-29 13:49
aktualizacja
2020-11-29 17:42
fot. Natalia Fedosenko / TASS

Podczas niedzielnych akcji protestu na Białorusi zatrzymano ponad 230 osób - wynika ze stale aktualizowanych danych centrum praw człowieka Wiasna. Wśród zatrzymanych jest członek opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Dzmitry Kruk.

Wcześniej Wiasna informowała o ponad 130 zatrzymanych.

W kilku dzielnicach Mińska i w innych miastach Białorusi mieszkańcy zebrali się w niedzielę na protesty odbywające się pod nazwą "marsz sąsiadów". Ludzie maszerują kolumnami i tworzą łańcuchy - podał serwis Tut.by.

Zgodnie z wezwaniem rozpowszechnianym przez niezależne kanały na komunikatorze Telegram niedzielny protest odbywa się w dzielnicach mieszkalnych i w podwórzach domów. Zwolennicy opozycji wezwali mieszkańców, by demonstracja odbywała się "po sąsiedzku" i by przyprowadzać na nią sąsiadów.

Obecnie na liście zatrzymanych udostępnionej przez Wiasnę figuruje 237 nazwisk. Większość osób zatrzymano w Mińsku, ale zatrzymania przeprowadzono też m.in. w Grodnie, Witebsku i Borowlanach pod Mińskiem oraz w innych miastach i miejscowościach. Zgodnie z danymi Wiasny wśród zatrzymanych jest troje dziennikarzy.

Portal Tut.by informował o użyciu przez funkcjonariuszy gazu łzawiącego wobec demonstrujących w Mińsku. Czytelnicy donoszą też o użyciu gazu przez zamaskowane osoby w Borowlanach. Tam według świadków użyto też granatu hukowego.

Na ulicy Żukowskiego w Mińsku funkcjonariusze przeszukiwali klatki schodowe, dzwonią domofonami i proszą o otwarcie drzwi wejściowych - relacjonował serwis.

O zatrzymaniu Kruka poinformował rzecznik Rady Koordynacyjnej Anton Radniankou. Według wstępnych doniesień ekonomista został zatrzymany podczas akcji protestu w Mińsku. Jego słowa cytuje agencja Interfax-Zapad.

W Mińsku przez pewien czas odnotowywano problemy z łącznością przez internet mobilny, część stacji metra była zamknięta.

Przed demonstracją milicja w białoruskiej stolicy ustawiła metalowe ogrodzenia na Placu Październikowym w centrum, a pod administrację prezydenta zjechały samochody milicyjne i pojazdy z funkcjonariuszami struktur siłowych. Dodatkowe siły milicji rozmieszczono przed budynkiem rządu i w rejonie obelisku Mińsk - Miasto Bohater, gdzie w ostatnich miesiącach odbywały się protesty.

Na Białorusi od wyborów prezydenckich z 9 sierpnia i potajemnego zaprzysiężenia Alaksandra Łukaszenki na prezydenta dochodzi regularnie do demonstracji przeciwko sfałszowaniu wyników wyborczych.

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
darius19
niedlugo pojawi sie komentarz "ajwaja" - ruski troll. Tam gdzie interes Putina/Lukaszenko tam "ajwaja". Opluwacz, Zamet, Dezinformacja. Rosyjskie tradycyjne metody.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki